Varovanie duší v očistci

Moje rozhovory s dušami v očistci (recenzia)

Moje rozhovory s dušami v očistci v skutočnosti nie sú „len“ rozhovormi s dušami v očistci… Nechápte ma zle, nepodceňujem tieto mystické zjavenia duší, ktoré sú v procese očisťovania, aby sa tak mohli zjednotiť s Bohom… Táto kniha s pútavým názvom nám však ponúka viac.

Mohli by sme ju rozdeliť na 3 časti, ktoré vytvárajú celok. Bez ktorejkoľvek z nich náš obraz nebude nikdy úplný. Kniha Moje rozhovory s dušami v očistci je denníkom švábskej princeznej Eugénie von der Leyen, v ktorom zachytáva svoje skúsenosti s dušami zosnulých. Tie ju navštevovali v rokoch 1921 až 1928 a pre ich spásu obetovala za svojho života mnoho. Avšak jej denník tvorí iba časť knihy. Aby sme lepšie pochopili, kým bola Eugénia von der Leyen, prečo tento denník vznikol, aké bolo prostredie a doba v ktorej žila, a prečo spisy o jej mystických zážitkoch môžete aj vy dnes zdržať vo svojich rukách, nachádzame pred samotnými spismi denníka 2 menšie kapitoly. Tie pojednávajú o jej živote, príbuzných i prostredí, v ktorom jej zápisky vznikli. Ich autormi sú Arnold Guillet, vydavateľ prvých piatich vydaní denníka, a doktor Peter Gehring – kňaz, ktorý pochádza z rovnakého kraja, a tak má dosť vedomostí i skúseností na to, aby k denníku tejto princeznej napísal hodnoverný komentár.

Posledná – tretia časť sa nachádza za samotným denníkom. Je odpoveďou pre tých, ktorých čítanie Eugéniinho denníka nenechá chladnými. Pre tých, ktorí sa budú zamýšľať nad tým, aký je postoj Katolíckej cirkvi, i pre tých, ktorí sa rozhodnú potešiť duše v očistci – obetovať pre nich niečo, a tak im pomôcť urýchliť ich cestu za Spasiteľom.

A o čom je vlastne denník princeznej Eugénie? Je súhrnom veľkej obety, mnohých modlitieb i odopierania. Je veľmi autentickým záznamom útrap a strachu, ktorý počas návštev znášala. Je dôkazom toho, ako ju Boh utvrdzoval v tom, že si ju vyvolil na túto nesmierne náročnú úlohu. A to práve vo chvíľach, keď o tom pochybovala. Je vedomím vlastnej maličkosti, keď sama princezná priznáva: „Bez svätého prijímania by som to nedokázala.“ Nie je strašidelným príbehom, ktorý si niekto vymyslel, ale skôr varovaním, ktoré nás má priviesť k hlbšiemu zamysleniu sa nad sebou samým a svojím životom.

Sľubujem vám, že ak budete čítať pozorne, po prečítaní tejto knihy nebudete rovnakým človekom ako v momente, keď ste ju vzali prvýkrát do ruky.

Autorka recenzie: Diana Jurcáková

Bibliografický popis: LEYEN, E.v.d., 2021. Moje rozhovory s dušami v očistci [Meine Gespräche mit Armen Seelen], Zachej.sk, 280 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-404-4.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

1 Comment

  • Čítal som. Vynikajúca kniha. Odporúčam všetkým.

Komentáre