Elias Vella: Uzdrav ma, môj Pane (recenzia)

Uzdrav ma, môj Pane

Na pôde vnútorného uzdravenia je Elias Vella doslova ako ryba vo vode. Stovky seminárov, tisícky ľudských osudov. Každý z nich je jedinečný a predsa majú niečo spoločné: snáď nie je nikto, kto by nepotreboval uzdravenie. Neexistuje človek, ktorý by nebol emocionálne zranený a ani raz by nezakúsil trpkú bolesť, na ktorú nezaberá žiaden medikament.

Kniha Uzdrav ma, môj Pane nie je typom literatúry na nočný stolík. Skôr je to príručka pre osobný rozvoj, oslobodenie a odkrytie potlačených a zabudnutých rán. Zostáva úplne verná rukopisu pátra Vellu a v ničom nevybočuje z cesty, na ktorú sme si pri ňom zvykli.

Uzdrav ma, môj Pane pozostáva z 30 kapitol, ktorých jadro tvorí zamyslenie, plynule prechádzajúce do meditácie. Očakávala som, že každú kapitolu bude uzatvárať konkrétna modlitba, ale tá tu tentokrát absentovala.

Prvotné sklamanie však nahradilo poznanie, že „predpísanou“ modlitbou by autor mohol šliapnuť vedľa. Prečo? Uvažovanie nad osobnými ranami totiž u každého jednotlivca vyvolá špecifické spomienky. Najlepšou cestou uzdravenia je tieto zraňujúce myšlienky odovzdať Bohu v modlitbe. Vlastnej modlitbe. A tak kvitujem, že autor nenaservíroval celú kapitolu čitateľovi od A po Z, ale nechal tento najposvätnejší priestor nedotknutý.

Osvedčená metóda ako čítať túto knihu môže byť:

  • na každý deň jedno zamyslenie,
  • alebo pre vytrvalejších: jeden celok na týždeň.

Rozsah kapitoly sú 3 – 4 strany, takže sa to dá zvládnuť aj na dennej báze, napriek tomu si myslím, že týždenný interval prinesie trvalejšie ovocie. Predsa len počas siedmich dní sa prejde danou problematikou viac do hĺbky a niekedy je potrebné sa pri istých skutočnostiach pristaviť aj na dlhšie, nielen nimi preletieť.

I keď sa nejedná o môjho obľúbeného autora, môžem povedať, že táto kniha vo mne vykonala to, čo mala. Elias Vella mi cez svoje riadky ukázal cestu a odprevadil ma po dvere izby, v ktorej sa malo odohrať dôležité stretnutie. Potom sa diskrétne vzdialil a ja som vošla dnu.

A zvyšok už bol v réžii Pravdy…  And you will know the truth, and that truth will set you free. (Jn 8,32)

<Kúpiť knihu Uzdrav ma, môj Pane>

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: VELLA, E. 2010. Uzdrav ma, môj Pane [Heal me, my Lord], Veľký Lápaš : Per Immaculatam, 118 s., brožovaná, ISBN 978-80-89606-03-0.

 

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre