Uľavme úbohým trpiacim dušičkám

100 modlitieb za duše v očistci (recenzia)

Keď mám recenzovať knihu modlitieb alebo zamyslení, prvé, čo mi príde na myseľ, je otázka: „Čo zaujímavé sa dá napísať o takej knihe? Modlitby sa treba modliť a hotovo.“ Avšak nie je to prvý raz, čo som po premodlení aspoň istej časti zostal v nemom úžase. Naplnený mnohými dojmami, obohatený hĺbkou toho, čím sa mi Pán prihovoril v jednoduchej modlitbe na niekoľkých riadkoch, som si odniesol možno viac ako z hrubej knihy plnej pútavých príbehov…

Takou je i kniha 100 modlitieb za duše v očistci z vydavateľstva Zachej.sk. Dielo Josepha Ackermanna zahŕňa viaceré jednotlivé modlitby, avšak mňa hneď upútala najmä modlitba deviatnika na útechu verných duší v očistci od sv. Alfonza, ktorý bol veľkým duchovných autorom, ktorý vo svojich dielach vždy zdôrazňoval dôležitosť modlitby pre spásu duše. Jeho zamyslenia opisujú muky trpiacich duší a povzbudzujú nás vzbudiť si ľutosť pre ich záchranu.

V knihe modlitieb za úbohé duše nemôže chýbať ani modlitba krížovej cesty približujúca utrpenie nášho Pána, ktorý vedel, čo je to znášať bolesť a muky. Aj preto môže viac pochopiť strasti duší v ošistci. Čitateľ tiež môže objaviť modlitby určené na jednotlivé dni v týždni alebo pri poklone Najsvätejšej Sviatosti, ako aj špeciálne modlitby za zomrelých.

Mňa osobne najviac oslovila rozjímavá modlitba bolestného ruženca so zamyslením pred každým desiatkom za duše zomrelých, v ktorej prosiaci môže spojiť svoje bolesti a zármutok zo straty milovanej osoby so samotným utrpením Krista.

100 modlitieb za duše v očistci nie je len zbierkou modlitieb. Pre mňa je najmä výzvou konať dobro pre tých, ktorí tak veľmi potrebujú milosrdenstvo a podľa učenia Cirkvi sú úzko spätí s nami, čo ešte len putujeme do našej vlasti v nebi. Aj preto je táto kniha tak veľmi užitočná a dôležitá pre každého kresťana.

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: ACKERMANN, J., 2020. 100 modlitieb za duše v očistci [Trost der armen Seelen], Košice: Zachej.sk, 296 s., pevná väzba, ISBN 978-80-8211-202-6.

0 Užívateľ (2 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre