Ukážte deťom odzbrojujúcu moc svätej spovede

Spoveď vysvetlená deťom (recenzia)

Pamätáte si svoju prvú svätú spoveď? Pre mňa bol tento okamih výnimočný z jedného dôvodu: v ten deň som prekonala svoj strach a prežila chvíľu, ktorej som sa tak veľmi bála. Úľava, ktorá sa dostavila ihneď potom, čo som vyšla z našej spovedeľnice, zaplavila moju napäté a nervózne telo ako hrejivý balzam. “Veď to vôbec nebolo také hrozné,” pomyslela som si. Hoci som teoreticky dobre vedela, že svätá spoveď je dôležitá a dobrá, nedokázala som vnímať nič iné len stres a hanbu. Veď som mala prvýkrát niekomu nahlas povedať všetko to, čo som pokazila!

Hoci sa môj vnútorný postoj od prvej svätej spovede radikálne zmenil, myslím si, že podobné pocity sprevádzajú mnohé deti aj dnes. No nielen ich. Žiaľ, aj veľa dospelých vníma svätú spoveď ako nevyhnutné bremeno, ktoré si kedy-tedy treba odkrútiť, “aby sa nepovedalo”. Povinnú jazdu raz či – v lepšom prípade párkrát – do roka tak sprevádza skôr odpor a nechuť než radosť a pokoj. Dá sa s tým vôbec niečo robiť? Ako sa z tohto “začarovaného kruhu” vymaniť?

Na pomoc prichádza útla publikácia z dielne vydavateľstva Zachej.sk s názvom Spoveď vysvetlená deťom, ktorá je sprievodcom prípravy na svätú spoveď pre prvoprijímajúcich. Tridsaťdvastranovú knižku vypĺňajú okrem hodnotného obsahu aj prekrásne ilustrácie, ktoré si získajú srdce každého dieťaťa. Vďaka stručným, no hlbokým vysvetleniam sa tak dieťa oboznámi nielen s obsahom tejto výnimočnej sviatosti, ale spozná aj pravé dôvody, ktoré nás ako kresťanov k svätej spovedi vedú.

Myslime však hlavne na to, že spoveď je časom veľkej radosti pre nebeského Otca, pretože vidí, ako sa vraciame späť do jeho náručia. Jeho v skutočnosti nezaujíma presný počet našich hriechov. On túži len po jednom – stretnúť sa s nami v našom srdci a nájsť v ňom túžbu milovať jeho i našich bratov a sestry (11). 

To však nie je všetko. Záver knihy tvorí kompletne vypracovaná katechéza, pomocou ktorej môžete usporiadať slávenia prvej svätej spovede detí. Inšpirovať sa ňou môžu nielen kňazi či učitelia náboženstva, ale aj rodičia, aby tak deťom pomohli prekonať stres a upriamili ich na skutočnú podstatu sviatosti. Nádherne graficky spracovaná posledná strana zas obsahuje priestor, do ktorého si dieťa môže nalepiť pamätnú fotografiu či napísať svoje dojmy z dňa, kedy prvýkrát pristúpilo k svätej spovedi. Knižka je teda zároveň milou spomienkou, ktorú o mnoho rokov neskôr vezmeme do rúk so skutočnou bázňou.

Pamätajme na to, že pred tvárou nášho nebeského Otca sme všetci bratmi a sestrami a Cirkev je ako jedna veľká rodina, kde je každý pozvaný k tomu, aby miloval ostatných a pomáhal im. Ako raz povedal Ježiš, Cirkev je ako veľké telo a my sme ako jeho údy. Každá časť tela je zodpovedná nielen za seba samu, ale aj za zdravie a život všetkých ostatných (21).

Musím sa priznať, že knižka Spoveď vysvetlená deťom sa ma hlboko dotkla, aj keď som už dávno dospelá. Teologické pravdy vyslovené jednoduchým detským jazykom majú akúsi odzbrojujúcu moc, ktorá by sa podľa môjho názoru mohla využiť aj pri katechézach dospelých. Myslím, že práve táto kniha by mala byť povinnou literatúrou všetkých katolíkov, ktorí berú svoju vieru viac ako tradíciu než osobné presvedčenie. Som si istá, že by z nej mali rovanký úžitok ako prvoprijímajúce deti, ktoré vďaka nej pochopia význam a zmysel tejto sviatosti.

Autorka recenzie: Martina Bednáriková

Bibliografický popis: BAFFETTI, B., 2020. Spoveď vysvetlená deťom [Confessione spiegata ai bambini], Zachej.sk, 32 s., tvrdá väzba, ISBN 978-80-8211-141-8.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre