Uctite si Ježišovo detstvo

Pražské Jezuliatko (recenzia)

V živote každého kresťana je ústredným bodom viery osoba Ježiša Krista. Rozjímame nad jeho životom, umučením, zmŕtvychvstaním, zázrakmi, ktoré vykonal… No možno len málo z nás rozjíma práve nad jeho detstvom. Nad tým, ako prišiel na svet v slabosti ľudskej prirodzenosti a nechával sa ako bezmocné dieťa vychovávať ľuďmi, hoci bol Bohom.

Úcta k Ježišovmu detstvu je však viac rozšírenejšia, než si myslíme. Jej korene siahajú až do sedemnásteho storočia, a to práve vďaka soške Pražského Jezuliatka, o ktorom sa dočítate viac v rovnomennej knihe od Silvie Koscelanskej-Hajdučekovej.

Čitateľ tu môže zažiť historický exkurz do sedemnásteho storočia a dozvedieť sa viac o úcte k Pražskému Jezuliatku. Ako vznikla, kto ju rozšíril a prečo vznikla. Ďalej tu môžeme nájsť nespočetne veľa inšpiratívnych svedectiev o zázrakoch, ktoré sa stali vďaka úcte k Ježišovmu detstvu. Ide o naozaj verifikované, dôveryhodné a dych berúce svedectvá, ktoré ukazujú aj v dnešnej dobe na to, že Boh je živý a uzdravuje, a to nielen na tele, ale i na duši a duchu. Môžeme tu nájsť príklady vnútorného uzdravenia a obrátenia zatvrdených hriešnikov práve vďaka úcte k Jezuliatku.

Knižka Pražské Jezuliatko je pomerne útla, no obsahovo nesmierne bohatá a čitateľsky strhujúca. Každý, kto sa rozhodne prečítať si ju, zaručene nadobudne nový pohľad na úctu k Ježišovmu detstvu a zatúži navštíviť Pražské (alebo akékoľvek iné) Jezuliatko.

Autorka podrobne píše aj o tých Jezuliatkach, ktoré sú rozmiestnené vo svete a majú tam svoju dlhú úctu a tradíciu. Obzvlášť fascinujúca je kapitola rozprávajúca o úcte k Jezuliatku na v tom čase ešte pohanských Filipínach, ktoré sa aj vďaka tejto úcte začali stávať kresťanskými.

V závere knižky je bohatá príloha modlitieb k Jezuliatku, ktorá obsahuje modlitby pre rôzne príležitosti (ako je napr. modlitba študenta), rôzne deviatniky, litánie atď.

Kniha Pražské Jezuliatko je skutočne obohacujúcou publikáciou, ktorá rozšíri nielen vaše obzory, ale najmä otvorí vaše srdce pre nové horizonty duchovného života skrz úctu k Ježišovmu detstvu a pomôže vám pochopiť jeho dôležitosť a význam. Tak ako krásne hovorí v knižke sv. Terezka Ježiškova: „Na prvý pohľad sa zdá, že byť dieťaťom je niečo nevinné. Vedie to však k hrdinskému obetovaniu seba samého.“

Autor recenzie: Kristína Šebová

Bibliografický popis: KOSCELANSKÁ–HAJDUČEKOVÁ, S., 2021. Pražské Jezuliatko, Zachej.sk, 168 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-412-9.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre