Heather Koppová: Triezve milosti (recenzia)

Triezve milosti

Aj keď som  o americkej autorke Heather Koppovej doteraz vôbec nepočula, o to viac som s veľkou nedočkavosťou otvárala knihu Triezve milosti. Nebudem tajiť, že ma zaujal predovšetkým jej originálny názov.

Autobiografický príbeh spisovateľky, redaktorky a blogerky Heather zaiste chytí za srdce nejedného čitateľa. Pre mňa to bola jedna z tých kníh, od ktorých som sa nevedela odtrhnúť.

Heather je napohľad spokojná žena v stredných rokoch, vzorná manželka, matka a úspešná redaktorka kresťanského vydavateľstva. No skutočne iba napohľad.

Obľúbený pohár vína, ktorý si spoločne s manželom Davom doprajú každý deň k večeri, však postupom času Heather nestačí a tak fľaša Chardonnay sa pre ňu stane akýmsi malým „bôžikom.”

Kým Dave vie odhadnúť svoju hranicu pitia zlatého moku a skôr ho pokladá za spestrenie večere ako za niečo, čo nesmie na stole chýbať,  jeho manželka Heather to nezvláda a prepadá nekontrolovateľnému pitiu. Začína sa u nej meniť spôsob myslenia a stane sa z nej neuveriteľná „kreatívka“ pri vytváraní si nových skrýš na ďalšie a ďalšie fľaše.

Centrom záujmu sa pre ňu stáva dostupnosť supermarketov, v ktorých predávajú víno, alebo aspoň pivo. Toto je tiež jedno z najdôležitejších kritérii  pri kúpe ich nového domu. Kabelky si Heather taktiež nevyberá podľa najnovších trendov, ale podľa veľkosti a počtu prepážok, v ktorých nikdy nesmú chýbať mini balenia vínnych fliaš. Dave síce považuje Heather za milovníčku dobrého vínka, no na jej „dvoch“ pohároch, ktoré si spoločne doprajú k večeri, nevidí nič zlé. Netuší však, že to nie sú dva poháre, ale dve fľaše. Heather, elegantne a prešibane popíja ďalšie množstvá alkoholu, v odľahlých kútikoch ich domu.

Dokáže si Heather priznať si, že je alkoholička? Kedy príde tá chvíľa? Podarí sa jej abstinovať? Čo na to jej dvaja dospelí synovia? A manžel Dave? Akú úlohu v jej živote a v procese protialkoholickej terapie zohráva viera?

„Keď som sa ponorila do alkoholizmu, prestala som s každodenným čítaním Biblie a s modlitbou. Boh ma teraz pozval k tomu, aby som nanovo nadviazala kontakt so svojou dušou a predstúpila pred neho s prázdnymi rukami.” (str. 158)

Autorku Heather Koppovú veľmi obdivujem za to, že svojím životným príbehom odhalila svoje vnútro. V silnom autobiografickom príbehu, odkrýva nielen svoje slabosti, ale tiež intímne stránky smutného detstva a dvoch manželstiev. Táto jej „story“ je veľmi poučná pre všetkých, ktorí zápasia s akýmkoľvek druhom závislosti, no tiež varovaním pre tých, ktorí majú potenciál prepadať rozličným vášňam.

Príbeh Heather Koppovej bol pre mňa silným svedectvom pevnej vôle, úprimnej manželskej oddanosti a dôvery v milujúceho Boha.

<Kúpiť knihu Triezve milosti>

Autor recenzie: Ria Ratajová

Bibliografický popis: KOPPOVÁ, H. 2014. Triezve milosti [Sober Mercies], Stará Ľubovňa : Kumran, s. r. o., 221 s., brožovaná, ISBN 978-80-89487-49-3.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre