Torta svätého Jakuba z Kuchyne svätej Hildegardy

Milujem pečenie – zvlášť jednoduchých a rýchlych koláčikov. Mám zaručené recepty, ktoré zmiznú z plechu do pár minút. Jeden takýto som objavila aj v knihe Kuchyňa svätej Hildegardy a chcem sa s vami podeliť o zážitok z pečenia aj výnimočnej chuti.

Na strane 159 je nenápadný recept s názvom Torta svätého Jakuba. Jednoduchosť receptu ma očarila na prvý pohľad, a tak som zašla kúpiť mleté mandle – mandľovú múku. Podotýkam, že doteraz som ju nikdy na pečenie nepoužila, prišlo mi to zvláštne, ako koláč bez „poriadnej“ múky. Recept totiž pozostáva z týchto ingrediencii:

250 g mletých mandlí (niekde to poznajú ako mandľová múka)

250 g hnedého kryštálového cukru

2 polievkové lyžice práškového cukru

kôra z jedného citróna

1/2 kávovej lyžičky korenia radosti (zmes škorice, muškátového oriešku a klinčeka)

5 vajec

No a všetko zmiešať do hladka (keďže som nemala muškátový oriešok a klinček, použila som ako korenie len škoricu) a vyliať do okrúhlej vymastenej formy s priemerom cca 24 cm (moja má 23 cm). Zatiaľ 8 minút práce, ktoré pritiahnu už v tomto momente celú rodinu do kuchyne, lebo vôňa použitých prísad prevoňala celý byt. A už len šup do vyhriatej rúry na 180 stupňov a necháme 35 – 40 minút piecť. Bolo to 40 minút mučenia, lebo vôňa bola omamná a nevedeli sme sa jej dočkať. No a myslíte, že sme čakali, než torta vychladne?

Ako chutí? Je to veľmi zaujímavá, pre mňa nová chuť. Chuť mandlí, citrónovej kôry a škorice je famózna. Trochu som sa obávala konzistencie, keďže v torte nebola kvapka tuku, ale bola nádherne vláčna, priam mokrá. Mandle majú tuku zjavne dostatok. Koláčik je aj dosť sladký, preto by som opravila, že stačí po obede aj na 12 porcií. Nebojte sa teda piecť bez tuku a múky. Bol to neobyčajný zážitok z pečenia a chutí, takže idem skúšať ďalšie recepty z Kuchyne svätej Hildegardy.

Ak by ste sa chceli podeliť o svoje skúsenosti s touto knihou receptov, napíšte nám. Ak ju ešte nemáte, môžete si ju objednať tu:

Autor článku: Amália Pavlišinová

4.5 Užívateľ (10 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre