TOP 10 kníh podľa obyčajnej mamy Eriky

Séria: Čitatelia kresťanskej literatúry odporúčajú (2.)

Pamätáte, ako sme vám pred časom priniesli rebríček TOP 10 kníh od otca Tibora? Vieme, že mnohí ste sa ním inšpirovali, a preto sme oslovili našu ďalšiu zákazníčku. Tiež patrí medzi tých, ktorí nedokážu odolať voňavým zviazaným papierovým lahôdkam a nie je deň, aby si kúsok tohto potešenia nedopriali.

Tentokrát je to pani Erika, ktorá o sebe a svojich najobľúbenejších desiatich knihách napísala niečo, čo stojí za prečítanie:

Som obyčajná mama štyroch detí. Máme dvoch dospelých synov, ktorí nám robia veľkú radosť a občas aj starosť, jedného duchovného syna, ktorého nám poslal do cesty sám Pán Boh a jedno dieťatko v nebi, ktoré verím, že za svojich bračekov oroduje u nášho nebeského Otca.

Čítať som sa naučila ešte v škôlke a odvtedy som, ako hovoria moji blízki, knihožrút. Žiaľ, počas totality sme doma nemali žiadnu náboženskú literatúru, ani Bibliu… Keď som sa po revolúcii dostala do Bratislavy študovať na vysokú školu, tak som celé svoje vreckové – a často aj peniaze na obedy – míňala na nákup kníh v predajni František a Lúč. Bála som sa totiž, že znovu týchto kníh nebude…

Momentálne si knihy objednávam online, v internetovom obchode Zachej.sk. Ten je môjmu srdcu najbližší ♥, či už pestrým výberom tovaru, širokou paletou výborných kníh, ako aj láskavým a milým personálom, ktorí sa snaží splniť každé želanie. Zachej.sk je zároveň cenovo najvýhodnejší.

  1. Mojou najobľúbenejšou knihou je kniha od Dominika Chmielewskeho – Kecharitomene , prečítala som ju 4 x a mám ju neustále na nočnom stolíku, v prípade potreby do nej „nakuknem“ – prečítala som veľa kníh o Panne Márii, ale toto je podľa mňa TOPKA.
  2. Môj náboženský život veľmi ovplyvnila trilógia od Davida Torkingtona – Poustevník , ProrokMystik, čítala som ju v češtine. Teraz je na trhu aj slovenský preklad Pustovník – avšak som veľmi sklamaná, nakoľko sú v ňom výrazné zmeny (hlavná postava nie je kňaz, ale lekár), a to mení celú situáciu. Žiaľ.
  3. Ďalším mojím obľúbencom je páter Dolindo a jeho kniha Ježišu, Ty sa postaraj!. Je to veľmi hlboká kniha… Tiež sa dá čítať aj opakovane.
  4. Štepán Smolen – Buď, kde si. To bola moja prvá kniha, v ktorej som si začala podčiarkovať, čo ma oslovilo (z veľkej úcty ku knihám do kníh totiž nepíšem 🙂).  Spisovateľ má úžasnú schopnosť presne pomenovať veci, situácie a okolnosti. Vo veľa veciach som sa našla. A vlastne všetky knihy od tohto autora sú super!
  5. Michal Zamkovský – Spovedal som Slovensko – po prečítaní tejto knihy som si obľúbila moju menej obľúbenú sviatosť – sviatosť zmierenia. A často sa práve ňou inšpirujem, keď sa pripravujem na svätú spoveď.
  6. In sinu Jesu – V tichu pred Pánom – nádherná kniha – kňazovi sa pred Oltárnou sviatosťou prihovára sám Pán Ježiš a Panna Mária – túto knihu čítam pomaličky, aby som ju „prežúvala“. Čítam ju neustále – len čo skončím, idem znovu od začiatku.
  7. Nedávno som objavila Alíciu Lenczewsku a jej knihu Cesta dozrievania. Ide o výpisky z denníka tejto veľkej ženy. Sú to praktické, jedinečné rady, ktoré vám pomôžu rásť v láske. A ak by som mala odporučiť nejaké zamyslenia na celý rok – tak vyšli aj jej Myšlienky na každý deň.
  8. Rada si prečítam aj niečo oddychové. Páčia sa mi knihy od  Francine Riversovej –  Leotina záhrada – o vzťahu starej mamy a vnučky.
  9. Alebo trilógia od Julie Klassenovej –  Hostinec v Ivy Hille, Panie z Ivy Cottage a Nevesta z Ivy Greenu.
  10. A aj Lisa Wingate – Listy do neba – to som si veru riadne poplakala…

BONUS : Nachádzať radosť v maličkostiach a hľadať potešenie aj tam, kde ho na prvý pohľad nevidíme, ma naučila Hana Pinknerová a všetky jej knižočky: Co Bůh šeptá maminkám, Jedno potěšení týdne, Vůně prázdného pokoje…

Toto je môj rebríček najobľúbenejších kníh, ale určite ich je omnoho omnoho viac, ktoré sa oplatí prečítať. Preto vám prajem, aby ste si vybrali tú vašu, ktorá vás v danej situácii, ktorú práve prežívate, posunie vpred.

Erika

Ďakujeme pani Erike hlavne za veľmi milé slová na našu adresu a vôbec, že si našla čas, aby sa podelila s nami o trochu súkromia a jej čitateľské TOP 10. Určite je pre nás inšpiráciou a veríme, že aj pre vás – našich čitateľov. Tešíme sa na ďalšie TOP 10 od ostatných „knihžrútov“ 🙂

Amália Pavlišinová za tím Zachej.sk

5 Užívateľ (5 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre