Taký obyčajný mladík

Carlo Acutis (recenzia)

Kto dokáže mladým ľuďom priblížiť Boha a cestu k svätosti lepšie ako Carlo Acutis? Bol to usmievavý chlapec, zapálený pre lásku k Bohu a Eucharistii. Obyčajný, úctivý, zdvorilý, otvorený blahoslavený mladý človek, ktorý bol všetkým ľuďom vždy poruke.

Pod rúškom mladosti objavujeme v knihe Carlo Acutis chlapca, ktorý svojim životným postojom vynikal medzi svojimi rovesníkmi, a aj medzi dospelými sa tešil veľkej obľube. Autor Umberto De Vanna opisuje Carlov život, avšak nie je to obyčajný životopis blahoslaveného človeka.

Prekvapivo nás kniha víta predslovom Paola Martinelliho, pomocného milánskeho biskupa, s ktorým sa širšie zamýšľame nad Carlom. Osobne som bola veľmi prekvapená, že predslov bol písaný milánskym biskupom a nie samotným autorom.

Po predslove a úvode nás čakajú kapitoly, na ktorých konci sa objavujú zamyslenia. V skupine alebo osobne môžeme popremýšľať nad životom Carla a i nad svojím životným poslaním či cieľmi.

Korením celej knihy sú svedectvá rôznych ľudí, ktorých sa Carlove skutky dotkli a zmenili ich život. Opisujú nevšedného radostného chlapca, ktorý bol vždy ochotný pomôcť a porozprávať sa, hlavne s ľuďmi, ktorých ostatní obchádzali. Jedna zo zdravotných sestier, ktorá sa s ním občasne vídala v nemocnici v jeho posledných chvíľach života o ňom hovorí, že aj napriek svojej ťažkej situácii zanechal vo mne hlbokú stopu lásky a pokoja. 

Autor napísal skutočne kvalitné dielo. Pútavo a zaujímavo opisuje život blahoslaveného chlapca modernej doby. Dielo sa rýchlo číta a je obohacujúce. Na konci nachádzame kapitolu s citátmi od Carla Acutisa. Samozrejme, v knihe nechýbajú ani obrázky z jeho životnej púte.

Táto kniha dokáže v dnešnej dobe povzbudiť hlavne mladých ľudí, ktorí sú často stratení, zaseknutí v duchovnom i osobnom živote a nevedia ísť ďalej. Carlo Acutis nám pripomína, že každý jeden človek sa môže stať svätým.

Toto je príbeh neobyčajného chlapca, ktorý sa stal blahoslaveným. Pretože Carlo je originál a nie fotokópia. Budeme sa aj my usilovať nezomrieť ako kópia niekoho druhého?

Po prečítaní o blahoslavenom Carlovi Acutisovi, ktorý menil životy druhých ľudí, sa budete pozerať na svätosť inými očami.

Autorka recenzie: Monika Mikulášová

Bibliografický popis: DE VANNA, U., 2020. Carlo Acutis [Carlo Acutis], Bratislava: Don Bosco, 125 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8074-478-6.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre