Tak toto je Boh? (recenzia)

Útla knižka Tak toto je Boh? je malá, čo sa týka obsahu, avšak prináša mnohé odpovede na dôležité životné otázky. Michael Ots, ako to aj sám potvrdzuje, je mužom dialógu, ktorý hovorí o Bohu a odpovedá na otázky tých, ktorí chcú počuť o Bohu kresťanstva.

Celá kniha je najmä o tomto dialógu. Autor na úvod každej z dvanástich kapitol „obviňuje“ Boha z Jeho „zlých vlastností“ ako je ľahostajnosť, zlomyseľnosť, netolerantnosť, utláčanie ostatných, ale aj ako dôvod križiackych výprav, vojen alebo utrpenia ľudí vo svete vrátane detí. Neváha použiť argumenty a citáty odporcov Boha akým je napríklad Richard Dawkins.

Oslavujeme 4. narodeniny (32)

Následne sa Michael Ots snaží o zmenu pohľadu, o vysvetlenie skutočných dôvodov pre vojny, utrpenie alebo iné negatívne skutočnosti akými sú napríklad globálne otepľovanie alebo iné klimatické zmeny. Vyvracia pochybnosti o Bohu a jeho dobrote, keď ho predstavuje v závere knihy ako Boha milujúceho a veľmi milosrdného.

Kapitola, ktorá mňa osobne oslovila sa volá Znásilnenie, týranie detí a AIDS. Uvedená kapitola nastoľuje večnú otázku: „Prečo Boh nezabráni utrpeniu?“ Autor poukazuje na fakt, že Boh stvoril svet dobrý a ľuďom dal možnosť výberu medzi dobrom a zlom. Prečo? Pretože Boh nás miluje a stvoril nás tak, aby sme mu lásku mohli slobodne oplácať. Toto je veľmi dôležité posolstvo v otázke utrpenia v našom svete. Michael Ots sa v uvedenej kapitole ďalej pýta, odkiaľ pochádza všetko utrpenie, ak je Boh v tom všetkom nevinne. Problémom je ľudské srdce, z ktorého „vychádzajú zlé myšlienky, smilstvá, krádeže, vraždy…“ A tu sa autor nezastavuje len pri tých, ktorí vraždia, kradnú alebo znásilňujú. V zozname osôb, ktoré spôsobujú utrpenie sa nájdeme aj my sami. Boh má vo svojej spravodlivosti právo potrestať nás, ale On túži, aby sme sa navrátili k Nemu a našli odpustenie, ktoré ponúka. Aj preto Boh je stále trpezlivý.

Ďalšou neodkladnou otázkou je: „Pozná Boh utrpenie?“

Odpoveď je viac ako jasná – kresťanstvo hovorí o Bohu, ktorý poznal utrpenie. Jeden spisovateľ píše: „Nebyť kríža, ja sám by som v Boha nikdy neveril…“ Ježišovo utrpenie znamená, že sa vie vcítiť do nášho utrpenia. Ale to by bolo málo. Ježiš zobral na seba naše hriechy a trest za neprávosti, ktorý sme mali niesť my. Vďaka krížu nám Boh môže odpustiť hriechy.

A toto je vlastne posolstvo nádeje – utrpenie bude jedného dňa len históriou. Lebo ako píše Biblia: „utrpenia terajšej doby nie sú rovné sláve, ktorá sa má zjaviť na nás.“

Tak toto je Boh? je knihou otázok a odpovedí, ktoré sa týkajú nášho najhlbšieho vnútra, otázok života a smrti, otázok o Bohu a jeho milosrdnej láske. Otázok na ktoré potrebujeme odpovede.

>> Kúpiť knihu Tak toto je Boh <<

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: Michael Ots, 2016. Tak toto je Boh? BRATISLAVA: Slovenské evanjelizačné stredisko, 149 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-88863-75-5.

 

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre