Tak teda „Hosana“ či „Ukrižuj“?

Začneme trochou matematiky ;). Koľkokrát ste už niekomu povedali, že ho milujete, že je pre vás dôležitý, že si ho vážite alebo jednoducho, že ho máte radi? Rodičom, priateľom, partnerom, manželovi/manželke . . . . Spočítané???
Pokračujeme: koľkokrát ste niekomu ukázali konkrétnym skutkom, že dotyčný je pre vás dôležitý, že ho milujete, že si ho vážite, jednoducho, že ho máte radi? Hotovo? Spočítané? Sedia počty slovo vs. skutok? A koľkokrát sme takéto pekné slová povedali Pánu Bohu: ty si môj Pán, ty si môj Boh, z celého srdca ťa milujem, iba tebe patrím atď.? A ako to potom vyzeralo v našom konkrétnom živote?

Liturgia Kvetnej nedele nám ponúka zamyslenie nad podobným kontrastom ľudských prejavov. Pred začatím sv. omše dnes počúvame pri požehnaní paliem opis slávnostného vstupu Krista do Jeruzalema. Akoby celé mesto žilo nadšením z osoby Krista a prevolávajú mu na slávu Hosana! Vstúpime do chrámu a celá liturgia hovorí o Pánovom umučení. Osobitne výrečné sú pašie, kde znova vidíme ľudí v Jeruzaleme, ale z ich úst zaznieva iný pokrik – preč s ním, nechceme ho, ukrižuj ho! A koľkí z nich len pred pár dňami velebili toho, ktorého teraz odsudzujú a odstrkujú preč, zriekajú sa ho?! Skutočne, najprv mu prestierajú z dreva stromu palmy ako celebrite, potom ho na drevo kríža ako naničhodného zločinca posielajú. V kontexte ľudskej nestálosti vyznievajú jeruzalemské palmy skôr trápne a bolestne. Ale sú ľudia, ktorí svojimi palmami naozaj vyznávajú a presvedčivo dokazujú, že Kristus je ich Pánom. A to nielen slovom, ale konkrétnymi hrdinskými skutkami. Ako viete, mučeníkov zvykneme znázorňovať s palmami v rukách. Sú to palmy ich víťazstva. Znaky, s ktorými predstupujú pred Kráľa kráľov. Atribúty, ktorými vzdávajú plnohodnotnú chválu víťaznému Kristovi, ktorý je pre nich ozaj najvyšším dobrom, takým, že sa kvôli nemu oplatí položiť aj svoj život. A tu už nikto nemôže pochybovať, že ich palmy sú naozaj prejavom hlbokej úcty a oslavy Boha.
Akými palmami budeme mávať Kristovi v tento deň, týždeň a v ďalšie okamihy nášho života? S palmami náboženských fráz alebo palmami presvedčivých skutkov viery, nádeje a lásky?
Kiež nám teda palmy a pokriky dnešnej nedele pomáhajú skvalitniť, urobiť pravdivými naše vzťahy s Bohom i s ľuďmi . . .

Autor zamyslenia: Pater Rafael Tresa OP

4.9 Užívateľ (5 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre