Svätý Šarbel Machlúf (recenzia)

Krátka ale o to pútavejšia publikácia o veľkom divotvorcovi. Tak by som nazval brožúrku Svätý Šarbel Machlúf o svätom Šarbelovi s podtitulom „život, posolstvo, modlitby a pobožnosti“. Vskutku, svätý Šarbel, syn Maronitskej cirkvi prežil výnimočný a pritom veľmi jednoduchý život. Boh mu dal vykonať veľké veci vďaka jeho pokore.

V úvode publikácie sa dočítame o jeho túžbe po rehoľnom živote a po samote. Tá vychádzala z jeho túžby po svätosti – spôsobe ako obnoviť svet. Po dovolení prežívať svoj život v pustovni sa oddal mlčaniu a samote. Denne sa štrnásť hodín modlil, dve hodiny meditoval, fyzicky pracoval a päť hodín spal na holej zemi. Osobitnú úctu prejavoval Eucharistii. Svätý Šarbel zomrel na vigíliu Božieho narodenia v roku 1898 a čoskoro sa nad jeho hrobom objavila neobvyklá žiara. V roku 1950 jeho hrob znova otvorili a zistili, že jeho telo zostalo neporušené. Pápež Pavol VI. ho v roku 1977 vyhlásil za svätého.

Šarbel sa aj po svojej smrti tešil veľkej obľube pretože už za svojho života sa pričinil o mnoho zázračných uzdravení. Zázraky sa prostredníctvom tohto jednoduchého rehoľníka dejú aj v súčasnosti. Asi najznámejší je prípad paralyzovanej Libanončanky, matky dvanástich detí. Jej najstarší syn jej doniesol tekutinu zo svätcovho tela (ktorá sa objavovala po jeho smrti) a potrel ňou svoju matku. Tá mala v noci sen, v ktorom sa jej zjavil svätý Šarbel a povedal, že bude operovať jej krk. Po prebudení bola uzdravená. Ako dôkaz jej ostala na krku 12 centimetrová jazva.

Toľko zo života svätého Šarbela. Krátka publikácia obsahuje viaceré modlitby ku svätcovi, medzi nimi novénu, litánie a ruženec sv. Šarbela. Z osobnej skúsenosti viem potvrdiť, že príhovor svätého Šarbela u Boha je veľmi mocný. Objavme život a odkaz tohto pokorného Božieho služobníka.

Svätý Šarbel Machlúf

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: NAGY, G. E., 2015. Svätý Šarbel Machlúf: život, posolstvo, modlitby a pobožnosti, Doľany : ZAEX, 56 s., brožovaná väzba, ISBN978-80-89676-38-5.

 

Ďalšie produkty so sv. Šarbelom nájdete po kliknutí na tento odkaz.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre