Svätý Júda Tadeáš: Pomocník v najúzkostlivejších chvíľach

Svätý Júda, alebo aj Júda Tadeáš, bol jedným z dvanástich apoštolov Ježiša Krista a zároveň jeho príbuzným (podľa všetkého  bratranec – jeho mama Mária sa vo Svätom písme označuje ako sestra Panny Márie, no podľa biblistov bola jej sesternicou). Zároveň bol bratom ďalšieho z Dvanástich, a to Jakuba Mladšieho, prvého jeruzalemského biskupa. Jemu patrí aj autorstvo Júdovho listu, ktorý je súčasťou tzv. katolíckych listov Nového zákona. Tento list citoval aj svätý Peter vo svojom druhom liste.

Veľa informácií o ňom nemáme, v evanjeliu bol spomenutý akurát v tom Jánovom, keď sa nášho Spasiteľa pýtal, či sa chce zjaviť len im, alebo aj celému svetu (Jn 14). Ďalej aj v Lukášovom evanjeliu a Skutkoch apoštolov – pri vymenovávaní mien apoštolov.

Z Tradície a rôznych iných zdrojov máme dve verzie jeho smrti: podľa jednej bol umučený v Suanire pri Babylone, podľa inej v Arménsku. Považuje sa totiž aj s Bartolomejom za tých, kto doniesol kresťanstvo do Arménska.

Často sa zobrazuje s plameňom okolo hlavy, čo značí, že bol súčasťou Zoslania Ducha Svätého. Po tomto Zoslaní hlásal evanjelium v Judsku, Samárii, Sýrii a Mezopotámii. Jeho evanjelizácia je spätá aj so svätým Šimonom Horlivcom, s ktorým sa stretol v Perzii. Podľa všetkého zomreli mučeníckou smrťou spolu.

Vo svojom liste, ktorý adresoval celej Cirkvi, ale predovšetkým konvertitom z Judaizmu, varoval pred bludmi, ktoré sa začali v tom období šíriť najmä od simoniánov či gnostikov.

Po jeho smrti boli jeho pozostatky prenesené do Ríma, kde sú uložené v krypte v Bazilike svätého Petra.

Je známym ako patrón v najzúfalejších situáciách. Okrem mnohých silných svedectiev ľudí, ktorí demonštrovali jeho mocný príhovor, je za týmto titulom aj svätá Brigita a svätý Bernard, ktorí mali videnie od Pána Boha, ktorý od nich žiadal, aby Júdu akceptovali ako patróna v najnemožnejších a najzúfalejších situáciách. Svätej Brigite Pán Ježiš povedal: „V súlade so svojím priezviskom Tadeáš, prívetivý alebo milujúci, prejaví sa ako najochotnejší poskytnúť pomoc.“

A aké sú jeho atribúty, symboly? Okrem plameňa okolo hlavy je to aj držanie podobizne nášho Pána Ježiša, ktorá symbolizuje či odkazuje podľa Tradície na obrátenie kráľa Abgara V. Ten sa považuje za jedného z prvých kresťanských kráľov po výmene korešpondencie medzi ním a Ježišom. V liste žiadal o uzdravenie, pravdepodobne z lepry. Ježiš si otlačil tvár do látky a poslal ju Abgarovi. Ten sa po pozretí na ňu uzdravil. Tento obraz je dodnes známy ako Obraz z Edessy alebo Abgarov obraz. Toto sa šíri najmä u východných (predtým byzantských) kresťanov.

Farbou jeho oblečenia, ktoré má na zobrazeniach na sebe, je zelená. Je to symbol nádeje, ktorú prináša v bezvýchodiskových situáciách.

Martina Šulová

Foto: aleteia.org

Produkty súvisiace s týmto článkom

Svätý Júda Tadeáš
– veľký pomocník
v ťažkých chvíľach
Svätý Júda Tadeáš Magnetka:
Svätý Júda Tadeáš
4.2 Užívateľ (6 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre