Svätý Josemaría Escrivá: Svätec každodenného života

Dňa 26. júna si pripomíname sviatok španielskeho svätca menom Josemaría Escrivá, ktorý je známy predovšetkým vďaka svojej spiritualite každodennosti. Podľa svätého Josemaríu sa svätým môže stať každý človek, a to práve prostredníctvom posväcovania sa uprostred bežných povinností. Spoznajte život tohto výnimočného muža a inšpirujte sa jeho príkladom.

Naozaj môžu byť všetci svätí?

Na túto otázku mnohí hľadajú odpovede. Kto je vlastne svätý? Boli aj oni hriešnici? Netreba dlho premýšľať nad odpoveďou. Boli. Boli z mäsa a kostí, žili bežné životy, študovali, pracovali, mnohí vychovávali deti. V čom boli iní? Možno práve v tom, že nevenovali pozornosť svojej hriešnosti, ale tomu, čo bolo pred nimi: večný život. Každý hriešnik padá, ale podstatné je vstať a ísť ďalej. Ako nám vraví aj Pán Ježiš: „Choď a už viac nehreš…“

Zakladateľ Opus Dei svätý Josemaría Escrivá bol kňazom, ktorý volal k svätosti naozaj každého. Jeho vízia svätosti spočívala v každodennej práci a bežnom živote. Nech robíme čokoľvek, každá činnosť (nielen pre druhých) je naše stretnutie so živým Kristom.

Narodil sa v španielskom meste Barbastro roku 1902. Už dva roky po narodení bol nevysvetliteľne vyliečený z vážnej choroby. Nasledujúce roky sa v jeho rodine niesli v znamení úmrtí, kedy mu v priebehu krátkej doby troch rokov zomreli tri sestry. Keď mal 13 rokov, biznis jeho otca skrachoval a rodina sa presťahovala do mesta Logroño. Ako 15-ročný počas vianočného obdobia zbadal v snehu stopy bosých nôh karmelitána a začal si myslieť, že od neho Boh niečo chce, ale nevedel ešte, čo.

O dva roky neskôr začal študovať za kňaza, v tom roku sa narodil aj jeho brat. Vzápätí vstúpil do seminára San Carlos. V mladom veku, len ako dvadsaťročný, bol vymenovaný za študentského prefekta. Následne začal študovať občianske právo na univerzite v Zaragoze. Naďalej pokračoval v štúdiu v seminári a v roku 1925 bol vysvätený za kňaza. To bol začiatok jeho cesty v službe.

Počas duchovnej obnovy v Madride začal vidieť počiatok Opus Dei. Do tohto spolku sa neskôr začali pridávať nielen muži, ale aj ženy. Nastupujúci režim, ktorý bol nastavený radikálne antiklerikálne, tomu vonkoncom nezabránil. Opus Dei sa rozrastal. Jeho súčasťou neboli len laici. Práve počas druhej svetovej vojny boli vysvätení aj prví traja kňazi z Opus Dei. Činnosť tejto organizácie sa začala rozrastať aj do iných krajín, najskôr v Portugalsku, Taliansku, Veľkej Británii a čoraz viacej aj v mnohých iných krajinách. Provizórne schválený bol Opus Dei v roku 1947, konečné osvedčenie získal o tri roky neskôr.

Svätý Josemaría zomrel 26.júna 1975. V čase jeho úmrtia tvorilo Opus Dei cez 60-tisíc členov, z toho asi 1 000 kňazov.

Myšlienkou Opus Dei je hľadanie svätosti v každodennom živote. Je jedno, čo robíme, práve tam, kde sa nachádzame a pri tom, čo konáme, sme povolaní byť svätými. Ako sa Josemaría vyjadril:

„Boh ťa neberie z tvojho prostredia. Neberie ťa preč zo sveta, z tvojho životného stavu, od tvojich vznešených ambícií, alebo z tvojho pracovného života. Chce, aby si bol svätý… práve tu!“

Za svätého bol vyhlásený pápežom Jánom Pavlom II. 6. októbra 2002.

„Svätosť nie je len pre privilegovaných. Pán volá každého z nás. Očakáva lásku od každého z nás – od každého, kdekoľvek je, akéhokoľvek stavu, profesie, zamestnania. Pretože každodenný život, ktorý žijeme, aj keď je obyčajný, môže viesť k svätosti. Nie je nutné opustiť miesto vo svete, aby sme našli Boha, pretože všetky cesty na zemi môžu byť príležitosťou stretnúť sa s Kristom.“

Martina Šulová

Foto: Opus Dei

Produkty súvisiace s týmto článkom

Milovať Cirkev 15 dní so svätým
Josemaríom Escrivá
DVD: Božia stopa
0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre