Svätý Gabriel Possenti: 9 vecí o patrónovi svätej Gemmy Galgani, ktoré neviete

Svätý Gabriel Possenti bol mladý muž, ktorý sa pripravoval na kňazstvo v reholi pasionistov v Taliansku, keď ako dvadsaťštyriročný zomrel na tuberkulózu – ešte skôr, ako mohol byť vysvätený. Na jeho príhovor sa zázračne uzdravila svätá Gemma Galgani, ktorá si ho po celý zvyšok života uctievala ako svojho patróna. Jeho sviatok si pripomíname 27. februára. Prinášame Vám 9 faktov, ktoré o tomto málo známom svätcovi neviete.

1. Ako mládenec bol veľmi obľúbený medzi dievčatami

Kedysi bol vraj zasnúbený s dvomi dievčatami súčasne! Bol veľmi obľúbený u svojich rovesníkov a všeobecne sa tešil veľkej popularite medzi ľuďmi. Ale tohto všetkého sa vzdal, aby sa mohol stať pasionistom.

2. Panna Mária mu pomohla dodržať sľub a stať sa rehoľníkom

Gabriel počas svojho života dvakrát ťažko ochorel. A dvakrát sľúbil, že ak sa vylieči, stane sa rehoľníkom. V oboch prípadoch však po uzdravení na svoj sľub zabudol! Počas procesie v kostole s obrazom Panny Márie, Pomocnice kresťanov však počul: „Dodrž svoj sľub!“ Po tejto udalosti zmenil svoj život a vstúpil k pasionistom.

3. Bol pokrstený v tej istej krstiteľnici ako svätý František z Assisi

Narodil sa ako jedenáste dieťa Sante a Agnes Possentiových dňa 1. marca 1838. Pri krste dostal meno František podľa sv. Františka Assiského. Dokonca bol pokrstený v tej istej krstiteľnici ako svätý František. K pasionistom vstúpil na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, a tak si zvolil rehoľné meno Gabriel od Bolestnej Matky Božej.

4. Pôvodne chcel vstúpiť k jezuitom

Gabriel bol vychovaný u jezuitov, takže keď sa pôvodne rozhodol vstúpiť do rehole, chcel sa pridať najskôr k nim. Z neznámeho dôvodu sa však napokon namiesto toho prihlásil k pasionistom, kde ho aj prijali.

5. Bol „praotcom“ malej cesty svätej Terezky z Lisieux

Hoci zomrel krátko pred narodením svätej Terézie z Lisieux, ich prístup k svätosti je v mnohých ohľadoch veľmi podobný. Gabriel robil tie najmenšie úlohy s veľkou starostlivosťou a veselosťou a nikdy sa nesťažoval. Nikdy nedostal žiadne mimoriadne duchovné dary alebo výnimočné duchovné zážitky, no napriek tomu sa snažil o dokonalosť. Raz napísal: „Naša dokonalosť nespočíva v tom, že robíme výnimočné veci, ale v tom, že robíme obyčajné veci dobre.“ Znie vám to povedome?

6. Raz sám odohnal tlupu vojakov

V roku 1860 Garibaldiho vojaci vypálili a vyplienili dedinu Isola del Gran Sasso, kde sa nachádzal sv. Gabriel a pasionisti. Gabriel, ktorý bol v tom čase veľmi chorý na tuberkulózu, aj tak vyšiel von neozbrojený, aby sa postavil vojakom. Jeden z nich, ktorý odvliekol mladú ženu, aby ju znásilnil, sa začal posmievať štíhlemu a chorému Gabrielovi. Budúci svätý schmatol mužov revolver a prikázal vojakovi, aby ženu prepustil, čo aj ihneď urobil. Potom prišli ďalší vojaci, aby Gabriela zastavili. Medzi mužmi zrazu prebehla jašterica, a keď sa zastavila, Gabriel ju zabil jediným presným výstrelom. Potom zamieril na vojakov a prikázal im, aby uhasili všetky požiare, ktoré založili, opustili mesto a nikdy viac sa nevrátili.

7. Jedným zo zázrakov, ktoré vykonal po svojej smrti, je uzdravenie svätej Gemmy Galgani

Svätá Gemma raz veľmi ochorela. Dostala životopis Gabriela (ktorý bol v tom čase ctihodný) a bola s ním taká zaujatá, že si k nemu vypestovala veľkú oddanosť. Práve na jeho príhovor prosila Boha o uzdravenie. Boh jej prosby vyslyšal. Po celý zvyšok života mala Gemma k tomuto svätcovi veľmi blízko.

8. Jeho duchovný vodca nepodporoval Gabrielovu dychtivosť po umŕtvovaní

V úsilí o svätosť Gabriel neustále žiadal svojho vodcu o povolenie umŕtvovať svoje telo. Jeho duchovný vodca však často odmietal jeho žiadosti. Raz Gabriel požiadal o povolenie nosiť pod habitom reťaz s hrotmi. Tentoraz mu jeho vodca namiesto priameho odmietnutia žiadosti povedal, aby nosil ostnatú retiazku na svojom habite tak, aby každý videl, „aký veľký umŕtvovač je“. Svätý Gabriel, ktorý na seba nechcel upozorňovať, ale zároveň chcel poslúchnuť, znášal poníženie a urobil, čo mu bolo prikázané.

9. Gabriel žiadal o to, aby boli všetky jeho spisy po smrti zničené

Svätý Gabriel tak nerád upozorňoval na seba (aká veľká zmena od jeho mladosti!), že žiadal, aby boli všetky jeho spisy po jeho smrti zničené, čo sa aj uskutočnilo. Zachovali sa len jeho listy a „Rezolúcie“, ktoré mapujú jeho duchovný pokrok v reholi pasionistov.

Produkty súvisiace s týmto článkom:

Neuhasiteľný plameň Gemmy Galgani Svätá hodinka s Gemmou Galgani Svätá Gemma – Drahokam Cirkvi

Martina Bednáriková, Zachej.sk

Zdroj: EpicPew

Foto: Verím a dôverujem

4.9 Užívateľ (8 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre