Svätec, cez ktorého Boh zázrakmi deklaruje, že je živý

Svätý Šarbel – svedectvá a zázraky (recenzia)

Osoba svätého Šarbela za posledné roky nadobúda stále väčšiu popularitu. Musím sa priznať, že ešte donedávna som o ňom nevedel. Jeho meno som začal registrovať až zhruba rok a pol dozadu.

Svätý Šarbel – svedectvá a zázraky (recenzia)

Spočiatku som nerozumel obrovskému „boomu“ okolo jeho osoby. Dokonca som bol aj pomazaný jeho olejom, to, čo nám kňaz o svätcovi vravel ma síce zaujalo, no viac pozornosti som tomu nevenoval. Každopádne, tešil som sa z požehnania, ktoré z toho plynulo, no keď som začal viac čítať a hľadať, bolo mi to jasné. S odstupom času môžem skonštatovať, že ide o výnimočného svätca, ktorý – ako aj všetci ostatní – skrze svoj život a orodovanie po smrti dokonalým spôsobom odráža lesk Božej slávy a moci.

Keď som mal možnosť prečítať si knihu Svätý Šarbel – svedectvá a zázraky, neváhal som. Kniha obsahuje svedectvá, zázraky a vzácnu obrazovú prílohu na hodnotných zväčša farebných fotografiách. Prostredníctvom tohto libanonského mnícha Pán Boh vykonal dych vyrážajúce zázraky, o jeho osobu sa začalo zaujímať aj mnoho moslimov, ktorých lákali divy sprevádzajúceho vlastným menom Jusefa Makhlúfa.

Čím dlhšie som čítal množstvo svedectiev a výpovedí ľudí o maronitskom mníchovi, tým viac som si uvedomoval, že všetky zázraky a divy, ktoré sa udiali na jeho príhovor sú „len“ ovocím ďalších mnohých cností, ktoré počas svojho života Šarbel pestoval.

A to ma privádzalo do najväčšieho údivu. Ohromujúca pokora a poslušnosť, ktorá bola doslova nadprirodzená. Žiadny človek by bez veľkej milosti a daru Ducha Svätého nedokázal strpieť toľké úklady a výsmech svojich najbližších, ktorí svojím bratom pohŕdali. Šarbel ani okom nemihol, jedol doslova na povel svojich predstavených a odvádzal prácu za troch.

Každý deň, v skrytosti, za akéhokoľvek počasia a okolností. Počas jeho života mu mnoho bratov – mníchov nevedeli prísť na meno, vždy hľadali zámienku, ako ho ponížiť či zdiskreditovať. Nepodarilo sa. Vďaka tomuto mužovi modlitby a pokory môžeme nachádzať nielen uzdravenie, ale aj veľký vzor a povzbudenie vo viere, pretože jedným zo životných odkazov tohto svätca je podľa mňa jasný: Boh je tu a teraz. Pripravený nám pomôcť s otázkou: „Čo chceš, aby som ti urobil?“

Autor recenzie: Dávid Lech

Bibliografický popis: SKANDAR, J.; BUISSONOVÁ, S. 2018. Svätý Šarbel – svedectvá a zázraky, [Saint Charbel pèlerin de l’absolu], Bratislava : Lúč, 246 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-81791-18-5.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre