Svätá Katarína Janovská: Traktát o očistci (recenzia)

V krátkom dielku Traktát o očistci nám svätá Katarína Janovská približuje tajomstvo očistca najmä cez svoju skúsenosť bolestného utrpenia a očisťovania. Pri svojom obrátení (spoveď na žiadosť jej sestry) zažila silný dotyk Božej lásky, pri ktorom spoznala svoju vlastnú biedu a Božiu dobrotu. Katarína preživa obdobie pokánia za hriechy, modlitby, utrpenia a nebeských vízií. Na základe svojej skúsenosti pochopila aké radosti a utrpenie znášajú duše v očistci.

Traktát o očistci

 

Spojenie duše s Bohom popisuje formou zlatej nite, ktorou si Boh pripútal ľudské srdce, keď ho očistil. Boh priťahuje človeka takou silou, že človek zostane premožený Božou láskou.

Aká je teda skúsenosť duší v očistci?

Svätá Katarína opisuje svoje poznatky v 17 krátkych kapitolách. Hovorí o radosti duší, ktoré stále viac a viac vidia Boha pretože odlúčenie od Boha je ich najväčším súžením. Duše v očistci majú svoju vôľu zhodnú s Božou vôľou. Oni samé sa vrhajú do očistca, keď vidia prekážky medzi nimi a Bohom.

Katarína hovorí o nutnosti očistca: „Žiadny jazyk nemôže vyjadriť ani žiadna myseľ nemôže pochopiť, aký dôležitý je očistec.“ Duša ho prijíma ako dar milosrdenstva. Boží oheň očisťuje dušu do úplnej dokonalosti, kým z nej neodstráni najmenšiu škvrnu.

Dielo svätej Kataríny Janovskej je veľmi dôležitou inšpiráciou aj pre nás, ktorí sme ešte neprekročili brány večnosti. Ona nás sama vyzýva hlasom duše v očistci: „Ó nešťastníci, prečo sa necháte tak ľahko zaslepiť týmto svetom, že sa vôbec nestaráte o takú veľkú a dôležitú potrebu, akou je okamih smrti?“

Traktát o očistci nás upriamuje na duše v očistci, ale i na dobrotu a milosrdenstvo Boha, ktorý v svojej láske dovolil dušiam očistiť sa, aby ho raz uzreli z tváre do tváre.

<Kúpiť knihu Traktát o očistci>

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: JANOVSKÁ, K: Traktát o očistci. Zachej.sk, 2016. 68s., brožovaná väzba, ISBN978-80-89866-04-5.

5 Užívateľ (2 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre