Svätá Hyacinta Martová: Budem trpieť za obrátenie hriešnikov, koľko bude Ježiš a Panna Mária chcieť

Poznáte životný príbeh najmladšej fatimskej vizionárky, svätej Hyacinty Martovej? Vráťme sa v čase, aby sme objavili jej odkaz, ktorý je stále aktuálny…

Keď bola svätá Hyacinta Martová v roku 2017 spolu so svojím bratom Františkom kanonizovaná, obe deti sa stali najmladšími nemučeníkmi, ktorí boli vyhlásení za svätých. Hyacinta sa narodila v Portugalsku v roku 1910 a bola najmladšou z troch vizionárov vo Fatime. Bola známa ako radostné a obľúbené dieťa, ktoré veľmi milovalo svoju sesternicu Luciu. Aby s ňou mohli tráviť viac času, bolo im dovolené pásť s Luciou ovce.

Už pred zjaveniami vo Fatime bola Hyacinta známa svojou hlbokou láskou k Pánovi. Lucia vo svojich memoároch spomínala na čas, keď hovorila Hyacinte o Ježišovom utrpení. Hyacinta odpovedala Lucii: „Náš úbohý, drahý Pane! Už nikdy nezhreším! Nechcem, aby náš Pán ešte viac trpel!“ (Fatima Luciinými vlastnými slovami, 40).

13. mája 1917, keď mala Hyacinta iba 7 rokov, sa Panna Mária po prvý raz zjavila Lucii, Františkovi a Hyacinte. Tieto zjavenia pokračovali od mája 1917 do októbra 1917. Vo Fatime Panna Mária požiadala deti, aby sa každý deň modlili ruženec za mier vo svete a ukončenie vojny a aby konali pokánie za obrátenie hriešnikov.

Zatiaľ čo všetky deti dodržiavali pokyny Panny Márie, Hyacintu to priťahovalo najmä k prinášaniu obetí za hriešnikov. Bolo to zvlášť vidno, keď sa Hyacinta a jej brat v roku 1920 nakazili chrípkou. Keď ležala v posteli, prišla ich oboch opäť navštíviť Panna Mária. O tomto zážitku Hyacinta povedala: „Naša Pani nás prišla navštíviť. Povedala nám, že čoskoro príde vziať Františka do neba, a spýtala sa ma, či by som ešte chcela obrátiť ďalších hriešnikov. Povedala som, že áno“ (Fatima Luciinými vlastnými slovami, 59). Keď František umieral, Hyacinta mu povedala: „Daruj všetku moju lásku nášmu Pánovi a Panne Márii. Povedz im, že budem trpieť, koľko budú chcieť, za obrátenie hriešnikov a za odčinenie urážok spôsobených Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie“ (Fatima Luciinými vlastnými slovami, 60). 20. februára 1920, vo veku len 9 rokov, Hyacinta zomrela. Jej sviatok sa preto oslavuje 20. februára.

Príklad svätosti malej Hyacinty inšpiruje deti aj dospelých. Pripomína nám Ježišove slová: V tom čase Ježiš povedal: „Zvelebujem ťa, Otče, Pán neba i zeme, že si tieto veci skryl pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich maličkým.“ (Mt 11, 25). Pripomína nám, ako sa máme so všetkým obracať na našu Matku, Pannu Máriu.

Ako povedal svätý Ján Pavol II. pri blahorečení Hyacinty: „Hovorím vám, že ‚v krátkom čase podriadenosti a závislosti na Márii sa urobí väčší pokrok ako počas celých rokov osobných iniciatív, spoliehajúc sa len na seba‘ (Sv. Ľudovít z Montfortu, O pravej úcte k Panne Márii, 155). Takto sa malí pastieri stali tak rýchlo svätými“ (Homília pápeža Jána Pavla II. počas beatifikácie Františka a Hyacinty Martových, pastierov z Fatimy).

Produkty súvisiace s týmto článkom:

Fatima – celá pravda Fatima – Hyacinta Zázrak v Cove da Iria

Martina Bednáriková, Zachej.sk

Zdroj: Given Institute

4.2 Užívateľ (7 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre