Svätá Gianna Berettová-Mollová: Vzor a pomoc slobodných tridsiatničiek

Dňa 28. apríla si pripomíname 60. výročie úmrtia svätej mamy, lekárky a patrónky nenarodených detí Gianny Berettovej-Mollovej. Pri tejto príležitosti vám prinášame jej životný príbeh.

Gianna bola úspešnou talianskou ženou. Vyštudovala medicínu a pracovala ako detská lekárka a chirurgička. Profesionálna kariéra bola pre ňu neoddeliteľnou súčasťou života. Zaujímavosťou o nej je to, že milovala módu, často si prezerala najnovšie módne časopisy. Dôkladne sa o seba starala, dávala si šiť krásne šaty, dbala na dokonalý make-up a účes. Všetko však robila s mierou, skromnosťou a cudnosťou. V 50. rokoch minulého storočia máloktorá žena riadila auto, Gianna áno. Milovala hudbu, lyžovanie, maľovanie a veľa času trávila v modlitbe.

Svojho manžela Petra stretla v roku 1951, ale láska medzi nimi nevzplanula. Peter Molla bol strojným inžinierom, ktorý riadil veľkú továreň. O tri roky sa však stretli opäť a vtedy sa Peter do Gianny zaľúbil. Hneď o rok nato sa vzali. Ona mala 33 rokov a on o desať viac. Ani vek im nezabránil, aby sa do seba zamilovali a vstúpili do manželstva. Obaja sú pracovití, oddaní svojej kariére, veselí, šťastní ľudia. Spolu trávili čo najviac času, milovali divadlo a tanec. Boli manželmi len 7 rokov, ale tieto roky boli podľa Petra najradostnejšie.

Často si písavali ľúbostné listy. V jednom z nich sa Gianna krásne poďakovala Petrovi za dar snubného prsteňa. Napísala mu, že ako dar odovzdáva ona svoje srdce. Že ho bude milovať tak, ako nikto iný doteraz. Jej najväčším snom bolo vidieť Petra ako šťastného človeka. Vždy sa ho pýtala: povedz mi, čo mám robiť, aby si ty bol šťastný. Neustále mu opakovala: dôverujem Ježišovi, že mi pomôže byť tou najlepšou nevestou pre teba. Peter ju nekonečne miloval a vždy ďakoval Bohu, že mu dovolil stretnúť tú najlepšiu ženu na svete.

Počas manželstva mali spolu štyri deti. Posledná dcérka Gianna-Emanuela však svoju mamu nepoznala. V tehotenstve Gianne našli nádor na maternici, ktorý ohrozoval život bábätka. Lekári navrhovali potrat, čo Gianna odmietla. Dievčatko sa narodilo zdravé, ale týždeň po pôrode Gianna zomrela ako 39-ročná s modlitbou na perách: Ježiš, milujem ťa. 16. mája 2004 ju sv. Ján Pavol II. vyhlásil za svätú.

Svätá Gianna, tak obyčajná žena, podobná dnešným ženám, necháva krásny odkaz: „Ak chcete byť sväté, milujte! Nechajte sa unášať Božím Duchom, zabudnite na seba a obetujte lásku tam, kde vás Pán vyslal.

V Taliansku je svätá Gianna už akoby patrónkou slobodných žien po tridsiatke, keďže sama sa vydávala ako 33-ročná. V modlitbách ju prosia o pomoc ženy, ktoré si nevedia nájsť vhodného životného partnera do manželstva. Existuje veľa svedectiev mladých žien, ktoré vďaka príhovoru sv. Gianny získali manžela na celý život. Moc modlitby k svätým je vždy účinná. Len dôverujte a neprestávajte sa modliť!

Hymnus úsmevu svätej Gianny Berettovej-Mollovej

Usmej sa na Boha, od ktorého pochádza každý dar.

Usmej sa na Boha Otca, Ježiša a Ducha Svätého, keď ideš na omšu, na sväté prijímanie, alebo na návštevu chrámu.

Usmej sa na toho, kto zosobňuje Krista na tejto zemi, a to na Svätého Otca, na svojho kňaza, spovedníka, aj keď ťa tvrdo karhá.

Usmej sa na svojho anjela strážneho, lebo ti ho dal Boh, aby ťa priviedol do raja.

Usmej sa na svojich rodičov, bratov a sestry. Aj keď nám dávajú povinnosti, vždy sa na nich usmievajme, nekritizujme, odpúšťajme urážky, buďme so všetkým spokojní.

Usmievajme sa na všetkých, ktorých nám Pán počas dňa posiela.

Svet hľadá radosť, ale nenachádza ju, pretože je vzdialený od Boha.

My tým, že si uvedomujeme, že radosť pochádza od Ježiša, nosíme radosť v našich srdciach. On je silou, ktorá nám pomôže. Ďakujme za každý kríž a s úsmevom príjmime Božiu vôľu.

Svätá Gianna Berettová-Mollová, oroduj za nás!

Autorka: PhDr. Lenka Debnár

Foto: relevantradio.com

Produkty súvisiace s týmto článkom

Gianna Beretta Molla Modlitba k sv. Gianne Krížová cesta nenarodených
5 Užívateľ (12 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre