Šťastie sa začína už dnes. Inšpiratívne myšlienky pápeža Františka o šťastí (recenzia)

Svieže. Inšpiratívne. Oslobodzujúce. Aj takýmito slovami sa dá opísať výber z myšlienok súčasnej hlavy Katolíckej cirkvi pápeža Františka. Na prvý pohľad nenápadná knižka s názvom Šťastie sa začína už dnes sľubuje odkryť nielen najtajnejšie zákutia ľudskej duše, ale i zaručený recept na úspech, spokojnosť a radosť v jednom. Pochybujete, že je niečo také v súčasnej situácii plnej neistoty a nepokojov vôbec možné? V tom prípade ste na správnom mieste.

Ak sa otvoríte najhlbším túžbam svojho srdca, uvedomíte si neuhasiteľnú túžbu po šťastí a vďaka nej odhalíte a odmietnete veľa lacných ponúk. Hľadanie šťastia je spoločné pre všetkých ľudí všetkých čias. Do srdca každého muža a každej ženy vložil Boh túžbu po naplnení. Nevšimli ste si, že vaše srdcia sú nepokojné a stále hľadajú dobro, ktoré by dokázalo uhasiť váš smäd po nekonečne?

Každý z nás túži po šťastí. Faktom i paradoxom tohto klišé je však práve neurčitosť jeho významu. Priznajte sa: zamysleli ste sa už niekedy nad tým, čo si pod pojmom „skutočné šťastie“ vlastne predstavujete? Je to uzdravenie z choroby, prítomnosť Krista v Eucharistii, vytúžené dieťa, či azda zaujímavejšia práca…? Som presvedčená, že známe porekadlo „koľko ľudí, toľko chutí“ platí i v tomto prípade. Kým zaneprázdnenému „západniarovi“ dnes úsmev nevyčarí ani rozbehnutá kariéra či priestranný dom, smiech biednych ľudí z Afriky nás pozýva pozrieť sa na šťastie novými očami.

Od Pána si žiadame život, zdravie, lásku, šťastie; a je správne tak robiť, no s vedomím, že Boh vie vyťažiť život aj zo smrti, že aj v chorobe možno zažiť pokoj a že aj v samote môže byť veselosť a dokonalé šťastie aj v plači. My nemáme poúčať Boha o tom, čo má robiť, čo potrebujeme. On to vie lepšie než my a musíme mu dôverovať, lebo jeho cesty a jeho myšlienky sú od našich odlišné.

Priznávam: nevtieravosť pápežových slov ma fascinuje. Šťastie sa začína už dnes môžete vďaka nej pokojne kúpiť komukoľvek: businessmanovi i mamičke na materskej, kresťanovi i nekresťanovi, tínedžerovi i dôchodcovi. Kniha rozhodne má čo povedať každému jednému z nich;navyše je viac ako len vhodná aj pre zasvätených. Som si istá, že prinesie vietor do plachiet všetkým, čo si prechádzajú životnou krízou, nech by sa už zdala akokoľvek zničujúca. V skratke: hlboký ponor do duše ľudských bytostí robí toto dielko univerzálnym v každej životnej situácii.Neviem, ako to František robí, ale o jednom som presvedčená: Boh cez neho koná oveľa mocnejšie, než si to sám uvedomuje.

Veľmi sa mi páči, ak rodina vie snívať. […] Nie je možné, aby rodina nesnívala. Ak sa v rodine stratí schopnosť snívať, deti nerastú, láska nerastie, život ochabuje a vyhasína. […] Je veľmi dôležité snívať. Predovšetkým snívať v rodine. Nestraťte schopnosť snívať!

Prehľadné rozdelenie knihy do štyroch častí nám umožňuje bližšie porozumieť zmyslu života, nájsť krásu a šťastie vo vzťahoch, objaviť hodnotu utrpenia a nadobudnúť pokoj vďaka modlitbe. Logické utriedenie myšlienok zároveň zjednodušuje ich opätovné vyhľadávanie; vďaka nemu už ten-ktorý citát pri najbližšej vhodnej príležitosti nestratíte. Na záver Vám už len odporúčam vychutnať si Františkovu spoločnosť pri modlitbe so šálkou pariacej sa kávy. Vybrané pápežove modlitby, ktoré v knihe tvoria akýsi dodatok, budú vo Vašej duši ešte dlho rezonovať.

Niekedy môže byť veľmi nápomocné aj ticho; niekedy totiž neexistujú slová, ktoré by dali odpoveď na otázky trpiaceho človeka. Ak chýbajú slová, môže ich nahradiť súcit niekoho, kto je prítomný – je nablízku, miluje a drží za ruku. Nie je pravda, že ticho je prejavom rezignácie, naopak, je to okamih sily a lásky. Aj ticho patrí k nášmu jazyku útechy, pretože sa mení na konkrétny skutok súcitu a účasti na utrpení brata.

Čím som staršia, tým hlbšie si sama uvedomujem, že náročnosť cesty ku šťastiu spočíva práve v jej obyčajnosti. Úprimnosť a hlboká ľudskosť obsiahnutá v myšlienkach pápeža Františka ma v mojom presvedčení len utvrdila. Posolstvo knižky Šťastie sa začína už dnes je podľa môjho názoru priamočiare a celkom prosté: skutočné hodnoty objavíme len vtedy, keď zanecháme všetko nepotrebné a odvážime sa vykročiť proti prúdu. Prostredníctvom stručných, no o to výstižnejších slov náš „Papa“ opäť trafil klinec po hlavičke. Ostáva nám už len úprimne si zodpovedať na otázky: hľadáme presný opak toho, čo nám diktuje a predkladá moderná spoločnosť? A ak nie, sme ochotní to zmeniť?

Vieme, že veci sveta môžu nasýtiť nejakú túžbu, vzbudiť nejaké pocity, ale nakoniec radosť zostáva na povrchu, nezostúpi dovnútra, nie je to vnútorná radosť, je to chvíľkové opojenie, ktoré neurobí človeka skutočne šťastným. Radosť nie je chvíľkové opojenie, je to čosi iné! Skutočná radosť nepochádza z vecí, z vlastníctva, nie! Rodí sa zo stretnutia, zo vzťahu s inými. Rodí sa z pocitu, že sme prijatí, pochopení, milovaní, a z prijatia, pochopenia a lásky. Nerodí sa z chvíľkového záujmu, ale preto, lebo aj ten druhý je osobou. Radosť sa rodí zo stretnutia, ktoré je nezištné! Pocítiť, že ‘si pre mňa dôležitý‘; nemusí to byť povedané. To je krásne…!

Šťastie sa začína už dnes

Autorka recenzie: Martina Bednáriková

Bibliografický popis: BERGOGLIO, J. M. 2017. Šťastie sa začína už dnes

[La Felicità in questavita, Città del Vaticano 2017], Fortuna Libri, Bratislava 2017, 224 s., pevná väzba, ISBN 978-80-8142-737-4.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre