Gloria Polo: Stála som pri bráne neba a pekla (recenzia)

Stála som pri bráne neba a pekla

Udalosti opísané v knihe Stála som pri bráne neba a pekla sa odohrali 5. mája 1995 v kolumbijskej Bogote. Jej posolstvo už takmer 20 rokov brázdi celý svet. V čom je táto nenápadná publikácia výnimočná? V prvom rade v tom, že je v nej opísaná skutočná udalosť zo života jednej ženy. Života, ktorý prešiel radikálnou zmenou. Paradoxne v chvíli poslednej.

Gloria Polo kedysi a dnes.

Kedysi to bola žena vyznávajúca moderný životný štýl. Z pomerne skromných podmienok sa štúdiom i vlastnou šikovnosťou vyšvihla do vyššej spoločnosti. Stala sa úspešnou vo svojom odbore, bohatou, oslnivou, krásnou a… vo vnútri osamelou. Podľa jej vlastných slov, práve vtedy, keď získala všetko, po čom vždy túžila a obklopila sa materiálnym bohatstvom, bola sužovaná depresiami a myšlienkami na samovraždu. No bohatstvo jej okrem iného prinieslo aj iné „benefity“: pocit sebestačnosti, v ktorom zabudla na Boha a hanbila sa za svoju jednoduchú matku a pôvod. Gloriin život si zobrala pod neúprosnú taktovku márnivosť a pýcha a tieto začali prenikať do všetkých jej myšlienok, skutkov a vzťahov. Na uvoľnenú priečku „top level“ ktorá patrila Bohu, obsadila samu seba. Bola otrokyňou vlastného tela, módy a krásy. Medzi ľuďmi vytvorila o sebe ilúziu svätej, úžasnej a dobrotivej ženy. Vo vnútri však bola plná hnevu, arogancie, pohŕdania a nepokoja. Jej život by sa dal nazvať obrovským kontrastom medzi vonkajším zdaním a pohnútkami srdca.

Dnes je Gloria Polo novodobou apoštolkou a po celom svete hovorí o tom, ako v to osudné popoludnie po zasiahnutí bleskom zomrela (udržiavaná len na prístrojoch), stretla sa s Bohom, bola podrobená osobnému súdu a vrátila sa na zem. Jej návrat do života je o to viac šokujúci, že prežila absolútne uzdravenie a obnovenie svojho tela. Po nehode bola totiž celá spálená: a to zvnútra aj zvonku. Jej svaly, vnútorné orgány ako pečeň, ľadviny, pľúca, i jeden z vaječníkov boli zuhoľnatené. Preto už len ona sama je chodiacim zázrakom, pred ktorým stojí v nemom úžase každá logika.

No podstatnejšie je to, čo sa odohralo s jej duchom a dušou. Dá sa to nazvať absolútnym obratom a zmenou života. Z povrchnej, posudzovačnej a večne nespokojnej Glorie sa stala úplne iná žena. Za túto premenu môžu udalosti, ktoré sa začali odohrávať bezprostredne po jej telesnej smrti. V istom okamihu svojho života uverila, že diabol je len rozprávka, ktorá neexistuje a Boha odsunula do úzadia. Tu však realitu pekla, očistca a neba zažívala úplne reálne.

A reálne som to prežívala aj ja pri čítaní jej svedectva. Je to kniha, ku ktorej som sa už niekoľkokrát vrátila a vždy mi povedala o čosi viac. Je to skvost, unikát a nádherná výpoveď o Božom milosrdenstve i o Pravde, ktorá preniká až do duše a rozsudzuje myšlienky a úmysly srdca (Hebr 4, 12). Desať Božích prikázaní hrá v posmrtnom príbehu Glorie Polo ústrednú rolu. Desať viet, ktoré máme k dispozícii už vyše 3 000 rokov nestratili nič na svojej aktuálnosti a cez jej zážitok nastavujú zrkadlo dnešnej dobe. Desatoro ktoré je návodom na šťastný život a povedzme si to na rovinu: Vymyslel v celých dejinách ľudstva niekedy niekto niečo lepšie a účinnejšie? Už len tento fakt by nás mal fascinovať a primäť pokľaknúť pred Večnou Múdrosťou.

Ježiš Kristus Gloriu na zem odprevadil slovami: „Pôjdeš späť na zem. Ale nebudeš to, čo si prežila, rozprávať len tisíckrát, ale tisíc tisíckrát. A pritom budú existovať ľudia, ktorí sa nezmenia, aj keď budú počuť tvoj príbeh. A takéto osoby budú potom súdené podľa ešte prísnejších meradiel.“ (s. 50)

A tak Gloria Polo chodí po celom svete a hovorí o Bohu a jeho láske voči nám, o láske voči blížnym, o úcte voči rodičom, i o svätení nedele. Hovorí o pekle, démonoch a ich prostriedkoch, ktorými sťahujú ľudstvu slučku okolo krku: o umelých potratoch, eutanázii, reinkarnácii, okultizme, poverách, o ohováraní a posudzovaní kňazov, o znecitlivení svedomia…

A svet sa opäť raz rozčesol:

  • „Kto má uši, nech počúva!“ (Mt 13, 9)

vs.

  • …”majú oči na videnie, no nevidia, uši na počúvanie, no nepočujú…” (Ez 12, 2).

<Kúpiť knihu Stála som pri bráne neba a pekla>

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: POLO, G. 2016. Stála som pri bráne neba a pekla,  Doľany : Zaex, 59 s., brožovaná, ISBN 978-80-89676-98-9.

5 Užívateľ (8 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre