Spoznajte zákulisie Národného týždna manželstva v Prešove

Od 14. do 20. februára 2022 sa bude konať Národný týždeň manželstva, ktorý ponúka množstvo podnetov a aktivít s cieľom podporiť manželstvá na Slovensku. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s programovou manažérkou Národného týždňa manželstva v Prešove Miriamou Fedorkovou, ktorá nám prezradila viac zo zákulisia príprav tejto obľúbenej akcie.

Ako ste sa dostali k organizovaniu Národného týždňa manželstva v Prešove?

Miriama Fedorková: Keď som sa pred piatimi rokmi dozvedela, že v Prešove existuje niečo ako Národný týždeň manželstva (NTM), veľmi ma to nahnevalo. Áno, doslova ma rozhorčilo, že v Prešove som prežila takmer celý život a až v manželstve sa dozviem o takejto skvelej akcii! A tak som začala pátrať, ako je to vôbec možné, prečo ma to míňalo. A výsledok? Za tým obrovským množstvom akcií, ktoré sa každoročne počas NTM v Prešove konali, stoja dve (!) žienky a každá má 4 deti… To ma úplne dostalo. Ako môžu dve ženy zvládať pripraviť viac ako 10 akcií počas NTM? A ešte k tomu akých akcií! Tanečný večer v prenádhernej historickej sále, divadelné podujatia, planetárium, diskusie s kvalitnými hosťami, zľavy…. Tak si vravím, toto musím podporiť. A tak som ich oslovila. A hneď v ďalšom ročníku som dostala možnosť realizovať sa, prispieť svojou troškou a úlohy a výzvy sa postupne ukazovali samé. Touto cestou tiež nenápadne naznačujem, že aj v našom terajšom tíme sa stále nájde nejaké to voľné miestečko a nových nadšencov radi privítame.

Čím je pre vás Národný týždeň manželstva výnimočný oproti iným aktivitám podobného druhu?

Miriama Fedorková: Je zameraný na vzťah. Na rozvoj vzťahu dvoch ľudí. Tých, ktorí si kedysi povedali svoje áno a postupne sa im do života kadečo popriplietalo. A tu každoročne prichádza „stopka“ v podobe NTM a vraví: poď, načerpaj, zastav sa, užívaj si, váž si a rozvíjaj vzťah, ktorý tvorí tvoj každodenný život. Do čoho iného by si mal investovať, ak nie práve doňho?

Je Národný týždeň manželstva určený len pre manželov, alebo sa ho môžu zúčastniť aj slobodní?

Miriama Fedorková: Najprv som si myslela, že je len pre manželov, no mýlila som sa. Veď manželstvo sa predsa nežije v izolácii. Do tohto vzťahu vždy vstupujú ďalší ľudia a okolnosti. NTM je pre všetkých sympatizantov hodnôt zdravého manželstva. A pre všetkých, ktorí si tieto hodnoty nielen uvedomujú, ale majú potrebu ich podporovať a rozvíjať.

Ako vyzerá príprava Národného týždňa manželstva v Prešove? Čo všetko predchádza samotnému týždňu?

Miriama Fedorková: Veselo! Predchádza tomu riadna makačka a dá sa povedať, že začíname najneskôr v septembri. A to je dobré. Už pred Vianocami totiž máme zozbierané nápady, rozhodené úlohy, zadefinované body programu, ku ktorým sa chceme v nasledujúcich mesiacoch dopracovať. A keď prejde obdobie nadšených predstáv, plánov a brainstormingov, nastávajú vybavovačky a teda… A teda v praxi: varíme, žehlíme a popritom objednávame tanečnú sálu, uspávame deti a dohadujeme moderátora na diskusiu. Pečieme a vymýšľame, koho osloviť ako hudobného hosťa, akú grafiku zvoliť… a to som už asi zašla hlboko do „kuchyne“ NTM. Ale áno, takto sa to tvorí. Všetci v tíme žijeme v rodinách a som presvedčená o tom, že práve vďaka ich podpore a podpore priateľov sa nám darí každoročne pripraviť pestrý, podnetný program, ktorý má čo ponúknuť a čím osloviť.

Čím je dôležitá tohtoročná téma manželský trojuholník?

Miriama Fedorková: Pre mňa je táto téma úžasná a zároveň provokujúca. Prečo? Lebo manželstvo je vzťah. A ak je vzťah funkčný a teda živý, ovplyvňujú ho ďalší ľudia a okolnosti, ku ktorým manželia zaujmú postoj. A práve to je ten tretí cíp pomyselného trojuholníka. Ten, ktorý je premenný a zároveň mení a neustále formuje samotných manželov a ich manželstvo.

Ak sa na trojuholník v manželstve pozrieme hlbšie, môže nám pomôcť pomenovať hodnoty, ktoré živia naše manželstvo. Čo je to u vás? Ako by ste definovali tri základné piliere práve v tom vašom manželstve?

V neposlednom rade ponúka tohtoročná téma ďalší rozmer. Vyzýva nás pozrieť sa na tri elementy, ktoré sa neustále vyskytujú /opakujú v našom vzťahu. A tu nám zároveň vyvstáva otázka: ak sa s týmito elementmi stretávame dennodenne, sme s nimi spokojní? Nemáme potrebu niečo zmeniť, vylepšiť, doplniť?

Preto aj otáznik na konci tohtoročnej témy vnímam nielen ako doplnok, ale ako veľmi aktuálny a provokačný znak, ktorému máme možnosť sa práve v tomto ročníku hlbšie povenovať.

Miriama Fedorková

Na aké aktivity sa môžu manželia v Prešove a okolí tešiť?

Miriama Fedorková: Na všetky! Aktivít či priestoru na zamyslenie, rozvíjanie, budovanie, bude aj v tomto roku hojne. Keďže sme v prvom rade dbali na bezpečnosť, dali by sa plánované aktivity rozdeliť na outdoorové, vonkajšie a potom na „vnútorné“ podujatia v online priestore. A samozrejme, oba tieto svety sľubujú nabitý a rôznorodý program.

Z pohybovo náročnejších aktivít vypichnem Zimnú výzvu, ktorá je už síce v plnom prúde, ale ešte stále je čas sa do nej zapojiť. S potešením uvádzame skvelú akčnú novinku v podobe aplikácie Action Bound – stiahni appku, splň úlohy, zodpovedz otázky, navštív stanovištia vo svojom meste a vyhraj!

Vo virtuálnom svete sa budeme realizovať na viacerých platformách. Na Facebooku budú pribúdať súťaže o originálne ceny a hodnotné poukazy. Začiatkom februára na našom webe spustíme tradičnú a veľmi obľúbenú fotosúťaž. Po obrovskom minuloročnom úspechu ponúkneme aj tento rok Manželský budíček! vo forme špeciálnych ranných sms s (ne)ľahkými vtipnými úlohami.

A napokon zaostrujem pozornosť na malú, ale dôležitú bodka.tv! Práve cez ňu v piatok 18.2.2022 a v nedeľu 20.2.2022 prinesieme až dva celovečerné programy s ozaj rozmanitým obsahom. Pripravené sú živé diskusie, ankety, známi hudobní hostia, krátke povzbudenia, live zábavný kvíz, prednášky, zamyslenia, súťaže a, samozrejme, slávnostné moderované vyhodnotenie fotosúťaže.

Toto je len náčrt programu, ktorým oslovíme manželov v tomto ročníku. Čo si vyberú a koľko toho s nami absolvujú, necháme už na nich.

A ešte pár slov na záver za náš tím: Sledujte náš web, Facebook a Instagram, novinky pribúdajú každým dňom a my sa už teraz na vašu účasť veľmi tešíme!

Viac informácií o Národnom týždni manželstva v Prešove nájdete na www.ntmpo.sk.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre