Spoznajte tajomstvo Božej lásky

Po cestách mystikov k Božej láske (recenzia)

„Vyznania Božích mužov v pravde Ducha Svätého“, tak znie podnapis tejto knihy. Pre mňa ako muža bol tento podnapis pozvaním k tomu, aby som vzal do rúk túto knižku a začal čítať. No a to, že som sa rozhodol toto pozvanie prijať a začal som čítať, sa ukázalo ako správne rozhodnutie. Poďme ale pekne po poriadku.

Keď sa človek rozhodne vystúpiť na nejaký vysoký vrch, zdolať veľký a strmý kopec, počíta s tým, že cesta až na vrchol bude veľmi náročná a plná rôznych prekážok. Uvedomujúc si všetky tieto úskalia je rozhodnutý vystúpiť až na vrchol, pretože vie, že pohľad, ktorý sa mu naskytne, stojí za všetku tú bolesť a námahu.

Jedným z takýchto vrcholov alebo kopcov, hoci len v symbolickom zmysle, je aj kniha Po cestách mystikov k Božej láske. Prečítanie prvých strán knihy dáva čitateľovi tušiť, že ho čaká neľahká cesta, zároveň však v ňom vzbudzuje túžbu a odhodlanie pokračovať v čítaní ďalej a každou vetou toto odhodlanie v ňom rastie a upevňuje sa.

Prenikanie do hĺbky myšlienok jednotlivých „Božích mužov“ otvára srdce čitateľa pre krásu a veľkosť tajomstva Božej lásky ku každému človeku, a zároveň pozýva a vyzýva k tomu, aby sme aj my milovali Boha rovnakou láskou.

Svätý Bernard z Clairvaux pokladá hneď úvodom túto otázku: „Dobrý si, Pane, už k duši, ktorá ťa hľadá, čo potom k takej, ktorá ťa nachádza?“ V tejto otázke sa ukrýva pozvanie k tomu, aby sme Pána našli a poznali, že je nekonečne dobrý.

V knihe sa nachádza nespočetne veľa krásnych myšlienok, ktoré čitateľa neraz privedú k slzám vďačnosti za lásku, ktorou sme milovaní a o to viac, keď spoznáme a uvedomíme si, akú má každý z nás hodnotu v Božích očiach. Neznámy mystik 13. storočia to vyjadruje takto: „Hlaďte, ako ten, čo miluje pokoj, bojuje za našu slobodu a ako padá v boji. Dívajte sa, ako ten, čo nás sprevádza životom, vchádza pre nás do brán smrti, aby nás obrátil na cestu života.“

Ukrižovaný Ježiš je podpisom Boha na zmluve lásky k nám. Boh každého z nás miloval skôr, než sme ho milovali my, a Ježiš túto Otcovu – ale aj svoju – lásku vyjadroval celým svojím životom a dokonale ju vyjadril v posledných hodinách svojho umučenia. Toto tajomstvo Božej lásky je veľké, no vďaka tejto ceste mystikov k Božej láske sa môžeme opäť o trošku viac priblížiť k tomu, aby sme toto tajomstvo viac poznali a pochopili. A napokon, aby sme preniknutí Božou láskou začali milovať tak, ako sme my sami milovaní.

Autor recenzie: Jozef Harvánek

Bibliografický popis: 2021. Po cestách mystikov k Božej láske, Košice: Zachej.sk, 184 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-322-1.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre