Spoznajte priateľku v nebi

Tajomná sila svätej Filomény (recenzia)

Katakomby – tmavé chodby známe ako miesto tých najdrahocennejších, nebeských pokladov. Skaly popísané slovami a znakmi, ktoré ukrývajú telo neznámeho človeka, sú pre nás prvou indíciou na odhalenie veľkého tajomstva.

Takýmto spôsobom sa začala dlhá púť odkrývania po stáročia neznámeho príbehu o dievčati, ktoré trpelo za Krista. Rozpráva o ňom kniha Tajomná sila svätej Filomény napísaná Jánom Aloisom Dremlom. Záhadou bolo, prečo bola tak dlho zakrytá závojom tajomstva o tom, aký bol jej život a prečo trpela. Tieto otázky bolo možné zodpovedať len symbolmi jej mučeníctva, palmou, kotvou, šípom, mečom a bičom. Viac sa vtedajší otcovia nedozvedeli, až kým sa dievčina neodhalila sama.

Svätá Filoména prezradila svoj životný príbeh prostredníctvom zjavení trom ľuďom. Každé jedno bolo jedinečným vyrozprávaním udalosti samotnou hlavnou hrdinkou. Nábožný umelec videl veci, ktoré sa zhodovali s históriou. Kňaz sa rozprával so svätou dievčinou, ktorá sa záhadne zjavila na poli. Mníška dostala milosť najdlhšieho zjavenia. Boh si vyvolil na túto úlohu obyčajných ľudí, aby oslávil neobyčajnú ženu.

Na tomto mieste sa nám začína tvoriť nádherný, nekonečne dlhý zoznam zázrakov, ktoré sa udiali na príhovor mladej svätice. Kniha nimi prekypuje, ba je až škoda ju prečítať naraz a nevychutnať si to potešenie, ktoré prináša každý jeden opis zázraku. Od prenesenia ostatkov do Mugnany až po poslednú stranu čítame prekrásne svedectvá o uzdravení od rozličných chorôb, až po neopísateľnú radosť veriacich po každom dive, ktorý mohli vidieť na vlastné oči.

Pri čítaní týchto slov plných nádeje a lásky sa každý ľudský problém zdá menší ako horčičné zrnko. Je to veľkolepé potvrdenie, že naše modlitby sú vypočuté milujúcim otcom a všetci svätí, medzi ktorými je aj dcéra svetla – svätá Filoména, sa za nás nepretržite prihovárajú.

Myslím, že svätci ako Filoména by sa radi stali našimi priateľmi a orodovníkmi v nebi. Prijmime túto možnosť na posilnenie našej viery a prečítajme si celý životopis svätej Filomény. Nechajme sa unášať slovami, plnými prísľubov…

Prajem aj ostatným čitateľom, aby sa aj im kniha Tajomná sila svätej Filomény stala rovnakým povzbudením ako mne.

Autor recenzie: Anastasia Pasok

Bibliografický popis: DREML, J.A., 2020. Tajomná sila svätej Filomény, Košice: Zachej.sk, 200 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-251-4.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre