Spoznajte nadčasovú modlitbu

Duša Kristova (recenzia)

Táto modlitba je známa už stáročia. Obľubovali ju mnohí veľkí svätci a i dnes sa ju modlia veriaci po celom svete. Modlitba, ktorú sa modlíme i my: Duša Kristova.

V knižke s rovnomenným názvom nám Aldo Martin ponúka možnosť poodhaliť závoj jednotlivých zvolaní a srdcom nazrieť hlbšie na ich závažnosť a význam, dať im život v našej modlitbe skrze vedomosť a vieru: Ako ma Duša Kristova posväcuje?; Čo pre mňa ako veriaceho znamená telo Kristovo?; Aký význam má pre mňa Ježišova krv a čo sa azda myslí zvolaním „opoj ma“?; Od čoho ma obmýva voda z boku Kristovho a prečo je i tá pre mňa dôležitá?

Jednoduchá, notoricky známa modlitba sa nám počas čítania úvah v tejto knižke stane zrozumiteľnou a jasnou. Bude to odrazu naše srdce, ktoré prosí nášho Spasiteľa, aby nás maličkých posilňoval svojím utrpením, ukryl vo svojich svätých ranách pred zlým a aby nám v hodinu našej smrti kázal prísť k nemu – tak ho budeme môcť chváliť s jeho svätými naveky.

Úvahy a výklady vyjadrené jazykom, ktorému každý porozumie, prenikajú ako pevné korene citácie Svätého písma a našich cirkevných otcov. Pre kompletnosť tohto rozboru nechýba taktiež stručný pohľad na štruktúru textu a náčrt jeho historického vývoja.

Avšak, táto knižka si nenárokuje výklad Duše Kristovej, ale naopak: ponúka nám, veriacim, jeden z možných prístupov k tejto modlitbe, ktorý nás môže obohatiť, podnietiť naše vlastné rozjímanie poukázaním na nové úvahy a súvislosti a prehĺbiť tak našu modlitbu počas dňa či v najkrajšom okamihu katolíka, po svätom prijímaní.

Verím, že sa ako ja po prečítaní tejto vzácnej knižky budete dívať na modlitbu Duša Kristova iným pohľadom a že sa jej slová po uchopení ich závažnosti stretnú s vašimi vlastnými. Táto modlitba je stará. No je zároveň nadčasová ako samotná Cirkev, v ktorej srdci Duša Kristova kvitne, a ako naša viera, ktorú táto modlitba každým zvolaním potvrdzuje. Martin Aldo touto precíznou publikáciou len pečatí jej hodnotu a poukazuje na ňu ako na jeden z mnohých pokladov našej bohatej cirkevnej tradície.

Autorka recenzie: Jana Margová

Bibliografický popis: MARTIN, A.; 2020. Duša Kristova [Anima Christi], Don Bosco, 124 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8074-446-5.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre