Spoznajte malého hrdinu všedných dní

Svätý Dominik Savio (recenzia)

Malá kniha s veľkým posolstvom – aj tak by sa dala nazvať kniha s názvom Svätý Dominik Savio, ktorá nám ponúka pútavé rozprávanie o živote tohto mladého svätca. Kniha plná drobných príbehov zo života malého Dominika na jeho ceste k svätosti môže byť dobrým pomocníkom v každodennom živote najmä pre mladých.

Prostredníctvom tejto knihy môžeme sledovať úžasnú, ba priam až neuveriteľnú cestu životom malého Dominika Savia. Jednotlivé príbehy sú písané pútavo a mladý čitateľ sa tak dokáže lepšie stotožniť s mladým hrdinom.

Syn chudobných rodičov sa svojím neobyčajným správaním v zdanlivo obyčajných situáciách stáva malým hrdinom všedných dní a vzorom pre mnohé generácie. Jeho nevídaná chuť po štúdiu a bystrá myseľ ho privádza na okraj Turína, kde sa prvýkrát stretáva s donom Boscom, priateľom mladých. Tu si Dominik nachádza priateľov z radov chlapcov z oratória, no jeho najlepšími priateľmi sú Ježiš a Mária.

„Jeho sen sa rozširoval. Už chcel byť nielen svätý, ale aj kňaz…“

Počas svojho krátkeho života dokázal urobiť mladý Dominik mnoho malých zázrakov v každodennosti. Prinavracal radosť a veselosť každému, kto to potreboval; pomáhal pri lôžku chorým, i keď sám mal problémy so zdravím…

Aj my čelíme každý deň malým či veľkým výzvam. Zachovať si však čistotu srdca, veselosť, pokoru a priateľstvo s Bohom môže byť náročné – a to nielen pre mladého človeka. Kniha nám ukazuje, ako zvládal jednotlivé životné situácie malý svätec Dominik, a to je skutočná inšpirácia.

„Keby dakto povedal, že Dominik bol ako med a že ho nestálo nič byť taký dobrý, aký bol, asi by sa mýlil. Bol dobrý, lebo chcel byť dobrý, a denne prosil Pána, aby dobrý aj ostal. A to ho stálo mnoho!“

Byť dobrým a poslušným si vyžaduje veľké úsilie, nie je to samozrejmosť, ako by sa nám to mohlo zdať. Kniha Svätý Dominik Savio sa môže preto stať akýmsi návodom pre všetkých, čo sa usilujú vidieť dobro v každodennosti a robiť dobro svojim blížnym.

Autor recenzie: Mgr. Jana Nagy

Bibliografický popis: BOSCO, T., 2016. Svätý Dominik Savio [San Domenico Savio], Don Bosco, 139 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8074-352-9.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre