Spoznajte komplikovanosť času a prostredia, v ktorom Benedikt XVI. zodpovedal za Cirkev

Benediktov čas (recenzia)

Život a dielo Benedikta XVI., ktorého mnohí považujú za najväčšieho intelektuála na Petrovom stolci, ma odjakživa fascinoval. Ako nemčinárke mi je Joseph Ratzinger blízky nielen srdcom, ale aj slovom; ako vášnivej knihomoľke mi imponuje nielen jeho rozhľadenosť, ale najmä láska ku knihám, a ako milovníčke hudby ma priťahuje jeho záľuba v klasike a schopnosť hrať na klavíri. Keď som preto dostala možnosť prečítať si knihu Benediktov čas z vydavateľstva Zachej.sk, veľmi som sa potešila. Bola som zvedavá, čo o emeritnom pápežovi zistím.

Podnázov Osem rokov jeho pontifikátu zblízka ma zaujal na prvý pohľad. Hlavne kvôli nemu som predpokladala, že sa vďaka knihe dozviem nové informácie. Môj predpoklad bol správny. Spoznala som významné míľniky Benediktovho pontifikátu z celkom nového uhla pohľadu, aký som počas jeho pôsobenia nemala šancu zachytiť. Objavila som nevšedné detaily z Benediktovho života, ktoré mi pomohli lepšie porozumieť jeho rozhodnutiu abdikovať. A čo je najdôležitejšie: po prvýkrát v živote som po prečítaní knihy o tomto veľkom mužovi mala pocit, že som ho skutočne spoznala ako reálnu ľudskú bytosť so svojimi bolesťami i radosťami.

Dočasnosť všetkých vecí sa nás bytostne dotýka. A na základe nej by sme mali vedieť pochopiť, že „večnosť nie je nekonečným striedaním kalendárnych dní, ale niečo ako naplnený okamih, v ktorom okúšame celok. Je to okamih, v ktorom sa vnoríme do oceánu nekonečnej lásky, kde už niet času, žiadne ,pred‘ ani ,potom‘. Takto nejako by sme mali premýšľať, ak chceme prísť na to, k čomu nás vedie kresťanská nádej: k nášmu spoločnému životu s Kristom“. (120)

Hoci som iné diela Paula Baddeho nepoznala a Benediktov čas bola prvá kniha, ktorú som od neho čítala, ako autor si ma rýchlo získal. Z každej stránky textu cítiť jeho novinárske majstrovstvo, ktoré vycibril čas. Vďaka jeho štýlu písania, ktorý pripomína esej, no zároveň sa neodkláňa od faktov, sa tak čitateľ oboznamuje aj s detailami ako atmosféra či pocity zúčastnených. Možnosť nahliadnuť do súkromia – či skôr priamo do duše tohto velikána, ktorým Benedikt XVI. jednoznačne je – ma rozhodne nenechala chladnou. Spolu s autorom som tak prežívala každý jeden Benediktov krok. Všetky viac i menej významné udalosti, ktoré som počas jeho pontifikátu vnímala len z diaľky, som vďaka knihe prežila znova – a tentokrát oveľa intenzívnejšie.

Myslím, že knihu Benediktov čas by mali vziať do ruky najmä tí, ktorí chcú lepšie pochopiť komplikovanosť času a prostredia, v ktorom Benedikt XVI. zodpovedal za Cirkev. Dielo by otvorilo oči i ľuďom, ktorí Benedikta kritizujú a doteraz mu „nevedia prísť na chuť“. Knihu však ocenia i Benediktovi priaznivci, ktorí sa vďaka nej dozvedia viac o ich obľúbenom pápežovi. Ja sama si po prečítaní knihy Benedikta XVI. vážim oveľa viac než kedykoľvek predtým. Benediktov čas vám preto rozhodne odporúčam.

Benediktov čas

Autor recenzie: Martina Bednáriková

Bibliografický popis: BADDE, P.; 2020. Benediktov čas [Papst Benedikt XVI. Seine Papstjahre aus nächster Nähe], Zachej.sk, 272 s., pevná väzba, ISBN 978-80-8211-166-1.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre