Spoznajte Ježiša novým spôsobom

Chlapec, ktorý sa stretol s Ježišom (recenzia)

Kniha Chlapec, ktorý sa stretol s Ježišom je príbehom Segatashyu, pohanského chlapca, ktorý nevedel čítať ani písať a nikdy predtým nepočul o Ježišovi Kristovi. Avšak po stretnutí s ním sa stal vizionárom a odovzdával svetu slová od Božieho Syna. Tento príbeh je vyrozprávaním nielen jeho života, ale aj udalostí a zjavení, ktoré sa diali v Kibehu v 90. rokoch minulého storočia.

Očami autorky Immaculée Ilibagiza spoznávame Rwandu, africkú krajinu, kde sa v roku 1994 udiala strašná genocída. V knihe je niekoľkokrát spomenutá myšlienka, že Rwanda je nesmierne krásne miesto, a preto si ho Boží Syn a jeho Matka vybrali. Pomocou opisov prírody a miestnych tradícií túto myšlienku autorka približuje natoľko, že je možné stotožniť sa s ňou.

Autorka svojím jedinečným rozprávaním priblížila život Segatashyu tak, ako ho vnímala ona, keď bola malé dieťa – cez spomienky na nahrávky a rozprávania svojho otca, ktorý chodil do Kibeha na púte, aby videl mladé vizionárky a neskôr aj mladého vizionára. O týchto zjaveniach Matky Božej Immaculée napísala svoju prvú knihu Naša Pani z Kibeha, aby priblížila svetu tieto tajomné posolstvá, ktoré boli odovzdané obyčajnými školopovinnými dievčatami. Krátke nahliadnutie, ktoré poskytla na začiatku autorka, nabáda k prečítaniu už vyššie spomínanej knihy.

V štýle knihy Chlapec, ktorý sa stretol s Ježišom bolo cítiť vplyv autorkinho spoluautora Steve Erwina, ktorý dodával príbehu viac románový charakter. V prvej kapitole kniha rozoberala dôvody, prečo autorka túto knihu vydala; v ďalších kapitolách sa už zamerala na Segatashyu a jeho život, ako ho spoznala a obľúbila si ho. Táto časť bola napísaná z pohľadu Immaculée, ktorá o Segatashyovi počúvala príbehy od svojho otca a miestneho farára. Autorka si dala námahu vyhľadať jeho príbuzných, ktorí prežili genocídu, aby si vypočula svedectvá od očitých svedkov. Jednou z nich bola sestra Segatashyu Christine, ktorá dopodrobna vysvetlila, čo prežívala ona a celá jej rodina, keď jej brat začal mať zjavenia.

Moja najobľúbenejšia časť knihy bol rozhovor autorky s ďalším svedkom – otcom Félicienom. Otec Félicien bol súčasťou vyšetrovacej komisie a sám sa rozprával so Segatashyom. Keďže všetky jeho nahrávky a zápisky, ktoré robil počas vyšetrovania vizionárov, boli počas genocídy stratené, otec Félicien vyrozprával rozhovory medzi Ježišom Kristom a Segatashyom spamäti. Osobne ma tešilo, keď otec Félicien spomenul Segatashyovu odvahu pýtať sa Ježiša Krista otázky, nad ktorými som sa často sama zamýšľala. Úsmev na tvári mi vyčarili rady, ktoré poskytoval Segatashya Ježišovi ohľadom ohlasovania. Odpovede Ježiša Krista na otázky Segatashyu mi sprostredkovali možnosť spoznať Božieho Syna trochu inak. Jeho trpezlivé vysvetľovanie i jednoduché požiadavky na Segatashyu mi pripomenuli, že Ježiš Kristus tiež bol raz človekom a rozumie nám. Nežiada od nás niečo, čo by sme nezvládli, žiada len, aby sme mu do služby darovali seba samých.

Na záver by som prezradila, že ďalšie stránky ukrývajú nové poklady, ktoré sa oplatí odhaliť, ako napríklad modlitby alebo piesne, ktoré nebeskí návštevníci naučili svojich služobníkov. Tieto modlitby sú jednoduché, ale zato plné duchovnej hĺbky.

Táto kniha bola pre mňa povzbudením, najmä vďaka posolstvám, ktoré Segatashya odovzdával ľudu a rozhovorom, ktoré poskytol vyšetrovateľom, ktorí mali za úlohu zistiť, či sú zjavenia pravdivé.

Spôsob napísania životopisu Segatashyu ma spočiatku nepríjemne prekvapil, ale neskôr som bola vďačná za jeho osviežujúci spôsob rozprávania, lebo mnohé životopisy sú len o jednej osobe. Avšak v tomto diele autorka vytvára priestor aj pre čitateľa, aby sa mohol zamyslieť nad rôznymi myšlienkami. Preto túto knihu odporúčam najmä tým, ktorí si chcú prečítať niečo nezvyčajné, hodnotné a zároveň chcú premýšľať o nebi a Svätom písme.

Autorka recenzie: Anastasia Pasok

Bibliografický popis: ILIBAGIZA, I., & ERWIN, S., 2022. Chlapec, ktorý sa stretol s Ježišom [The Boy Who Met Jesus: Segatashya Emmanuel of Kibeho], Košice: Zachej.sk, 224 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-370-2.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre