Spoznajte heroický život ctihodného arcibiskupa Fultona Sheena

Keď 8-ročný Fulton Sheen miništroval na svätej omši biskupa Johna L. Spaldinga z Peorie, spadla mu na zem ampulka s vínom a rozbila sa. Po svätej omši sa biskup Spalding prihovoril vystrašenému chlapcovi a vyslovil o ňom dve odvážne predpovede. Po prvé, biskup povedal, že jedného dňa bude študovať v Louvaine v Belgicku; po druhé, povedal mladému Sheenovi, že „jedného dňa budeš taký ako ja“. Obe predpovede biskupa Spaldinga sa splnili. No stalo sa ešte omnoho viac…

Peter John Sheen sa narodil 8. mája 1895 farmárovi Newtovi Sheenovi a jeho manželke Delii v meste El Paso v americkom štáte Illinois. Študoval na strednej škole na Spalding Institute, potom na vysokej škole St. Viator College v Illinois a pred svojou kňazskou vysviackou 20. septembra 1919 navštevoval seminár Saint Paul v Minnesote. 

V roku 1920 prišiel na The Catholic University of America, aby pokračoval vo svojom štúdiu.O rok neskôr však odišiel, aby pokračoval v štúdiu filozofie na Katolíckej univerzite v Louvain v Belgicku. O päť rokov neskôr sa vrátil na The Catholic University of America (ďalej len Katolícka univerzita), tentokrát už ako učiteľ. 

Nasledujúcich 23 rokov bola práve táto Katolícka univerzita miestom, kde otec Sheen zdokonaľoval svoje schopnosti ako akademik, pedagóg, kazateľ a evanjelizátor. Pracoval najprv na Fakulte teológie a náboženských štúdií, neskôr na Filozofickej fakulte, kde vyučoval kurzy, ktoré sa dotýkali oboch týchto disciplín, vrátane predmetov ako „Filozofia náboženstva“, „Boh a spoločnosť“ a „Boh a moderná filozofia“. Študenti – a nespočetné množstvo návštevníkov – sa tlačili do McMahon Hall v miestnosti 112, aby si vypočuli jeho prednášky.

Talent otca Sheena ako kazateľa sa prejavil už v prvých rokoch jeho služby. V januári 1927 – vo veku 30 rokov a v prvom roku vyučovania na Katolíckej univerzite – bol vybraný, aby kázal na výročnej univerzitnej omši na sviatok sv. Tomáša Akvinského. O desaťročie neskôr to bol práve Monsignor Sheen, koho vybrali ako hlavného rečníka na oslave 150. výročia univerzity. (Pápež Pius XI. ho vymenoval za monsignora v roku 1934 vo veku len 39 rokov.)

Povesť mladého profesora sa neustále šírila – najskôr na akademickej pôde, potom aj v širších kruhoch, keďže jeho brilantné kazateľské schopnosti priťahovali pozornosť médií. Prvá skúsenosť otca Sheena s vysielaním bola v roku 1926, keď bol pozvaný do newyorskej rozhlasovej stanice nahrať sériu nedeľných večerných pôstnych kázní. O štyri roky neskôr bol zas požiadaný, aby sa na dva týždne stal členom v rozhlasovom programe The Catholic Hour (v preklade „Katolícka hodinka“). Odozva publika bola taká pozitívna, že ho organizátori požiadali, aby pokračoval v šou ako pravidelný rečník každý týždeň.

Od roku 1930 do roku 1950 tieto každotýždenné prednášky Mons. Sheena v The Catholic Hour prezentovali katolícke učenie spôsobom, ktorý bol dovtedy neznámy. Profesor Sheen čerpal z hlbokej studne svojej viery a učenosti a venoval sa najrôznejším témam od oddanosti Najsvätejšej Matke až po nebezpečenstvá komunizmu. Zakorenený v znalosti filozofického myslenia svätého Tomáša Akvinského kázal evanjelium a ukázal, ako sa vzťahuje na osobné morálne rozhodnutia i veľké spoločenské problémy tej doby.

Ako reakciu na svoje rozhlasové vysielanie dostával Mons. Sheen neustály prúd listov. V roku 1937 napísal v liste rektorovi univerzity Mons. Josephovi Corriganovi: „Počas minulého roka sa listy požadujúce moju osobnú pozornosť pohybovali medzi 75 až 100 denne. Toto množstvo spojené s vyučovaním, kedy som mal na prípravu každej prednášky menej než šesť hodín, ma fyzicky vyčerpalo. Avšak dobra, ktoré treba urobiť, je toľko, že sa človek nemá vyhýbať žiadnej príležitosti na apoštolát.“

Mnohé z týchto listov, ktoré dostával, boli pozvania kázať. Mons. Sheen cestoval po celých Spojených štátoch, aby rečnil na akademických prednáškach, misiách či duchovných cvičeniach a prihováral sa ľuďom na stretnutiach rôznych katolíckych organizácií. 

Zaneprázdnený profesor Sheen popritom nielen dodržiaval svoj rozvrh vyučovania, ale aj napísal množstvo kníh. Počas svojej 23-ročnej učiteľskej kariéry na Katolíckej univerzite vydal 34 kníh (a ďalších 32 kníh vyšlo po jeho odchode z univerzity). Okrem toho, prepisy jeho pravidelných rozhlasových vystúpení boli publikované v desiatkach brožúr. Mnohé z jeho ďalších prednášok a kázní tiež vyšli ako brožúry. Okrem toho publikoval aj v sekulárnej tlači.

Na Veľkonočnú nedeľu 24. marca 1940 sa Mons. Sheen objavil v úplne prvom vysielaní katolíckej bohoslužby na svete. Hovoril na tému „Duchovná symbolika televízie“. Program vysielala stanica W2XBS, experimentálne licencovaný predchodca súčasnej WNBC (WNBC je názov americkej televíznej stanice) v New Yorku. Sponzorovala ho Národná rada katolíckych mužov na oslavu ich dvadsiateho výročia ako organizácie a desiateho výročia sponzorstva rozhlasového vysielania „Katolícka hodinka“.

V čase, keď Monsignor Sheen v roku 1950 opustil Katolícku univerzitu, aby sa stal národným riaditeľom Spoločnosti pre šírenie viery, už bol jedným z najznámejších katolíkov svojej doby. Avšak až ďalšia kapitola jeho celoživotnej misie ho katapultovala k bezprecedentnej sláve a vplyvu.

Za biskupa bol vysvätený 11. júna 1951. Na jeseň toho roku sa začal vysielať jeho slávny televízny seriál Life is Worth Living (v preklade Život stojí za to žiť). Relácia mala obrovský úspech a každý týždeň ju pozeralo okolo 30 miliónov divákov, vďaka čomu sa stala najsledovanejším náboženským seriálom v histórii televízie. Sheen získal cenu Emmy za najvýraznejšiu televíznu osobnosť, objavil sa na obálke časopisu Time a stal sa jedným z najvplyvnejších katolíkov 20. storočia.

Biskupovi Sheenovi sa pripisuje zásluha za vyzbieranie mnohých miliónov dolárov na podporu katolíckych misií prostredníctvom Spoločnosti pre šírenie viery. Počas 16 rokov viedol toto úsilie pre 129 diecéz po celých Spojených štátoch a ovplyvnil životy desiatok miliónov ľudí na celom svete. Je známe, že sa vďaka nemu obrátilo mnoho ľudí – od robotníkov v New Yorku, s ktorými sa stretával vo svojom každodennom živote, až po celebrity, ktoré si k nemu chodili po radu. Medzi tých, ktorých konverzie ku katolicizmu ovplyvnil, sú agnostický spisovateľ Heywood Broun, politička Clare Boothe Luceová, automobilový výrobca Henry Ford II., komunistický spisovateľ Louis F. Budez, divadelný dizajnér Jo Mielziner, huslista a skladateľ Fritz Kreisler a herečka Virginia Mayová.

V rokoch 1962 až 1965 sa biskup Sheen zúčastnil na všetkých zasadnutiach Druhého vatikánskeho koncilu. Úzko spolupracoval s vtedajším pátrom Josephom Ratzingerom, ktorý bol teologickým expertom v misijnej komisii a ktorý sa neskôr stal pápežom Benediktom XVI. V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas v roku 2012 pápež pripomenul, ako „Fulton Sheen… nás po večeroch fascinoval svojimi prejavmi“.

V roku 1966 bol Sheen vymenovaný za biskupa diecézy Rochester. Z tejto funkcie odstúpil v roku 1969. Pápež Pavol VI. ho vymenoval za arcibiskupa titulárnej stolice v Newporte vo Walese. Arcibiskup Sheen zostal aktívny a posledné roky svojho života strávil najmä písaním a kázaním.

Konzistentnou témou v kázaní otca arcibiskupa Sheena počas jeho života, najmä v jeho neskorších rokoch, boli výhody modlitby tzv. svätej hodinky pred Najsvätejšou sviatosťou. Autor Michael Dubruiel povedal: „V modernej Cirkvi nie je nikto, kto by urobil viac pre popularizáciu praxe modlitby v prítomnosti Nášho Pána v Najsvätejšej sviatosti než Fulton Sheen.“

Arcibiskup Sheen sa pritom držal vlastnej rady. Po celý život zachovával svoju každodennú svätú hodinku. Mnohí ľudia, ktorí s ním v priebehu rokov úzko spolupracovali, dosvedčujú, že ju nikdy nevynechal a dodržiaval ju odo dňa svojej kňazskej vysviacky až do vlastnej smrti dňa 9. decembra 1979 na podlahe svojej súkromnej kaplnky v prítomnosti Pána Ježiša. 

Dva mesiace pred smrťou arcibiskupa Sheena ho prijal pápež Ján Pavol II. v Patrick’s Cathedral v New Yorku. Pri tomto stretnutí dňa 2. októbra 1979 Sheenovi Svätý Otec povedal: „Dobre si napísal a hovoril o Pánovi Ježišovi. Si verným synom Cirkvi!“

V roku 2002 bola pod vedením diecézy Peoria oficiálne otvorená kauza kanonizácie arcibiskupa Sheena za svätého. Bol mu priznaný titul „Boží služobník“.

28. júna 2012 pápež Benedikt XVI. oznámil, že Kongregácia pre kauzy svätých uznala život arcibiskupa Sheena za plný „hrdinských cností“ a vyhlásila ho za „ctihodného“.

6. marca 2014 rada lekárskych expertov, ktorí radia Kongregácii pre kauzy svätých, jednomyseľne schválila ohlásený zázrak pripisovaný Sheenovmu príhovoru. Sedemčlenná teologická komisia, ktorá radí kongregácii, 17. júna 2014 jednomyseľne súhlasila so zistením lekárskeho tímu. Tento zázrak, ktorý bol potrebný na to, aby bol Sheen vyhlásený za blahoslaveného, popisuje kniha 61 minút k zázraku.

Ceremónia blahorečenia Fultona Sheena však bola v roku 2019 odložená na neurčito. 

Ctihodný Fulton Sheen, oroduj za nás!

Zdroj: fulton-sheen.catholic.edu. Krátené.

Preklad: Martina Bednáriková

Foto: Wikipedia

Produkty súvisiace s týmto článkom

Prvá láska sveta:
Mária, Matka Božia
Uverme
neuveriteľné
61 minút k zázraku

 

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre