Spoznajte duchovné bohatstvo jednej najobľúbenejších svätíc v dejinách

120 zamyslení s Teréziou z Lisieux (recenzia)

Samotný názov 120 zamyslení s Teréziou z Liseux napovedá, že nejde o Terezkin životopis, ale „iba“ o krátke úvahy. Zbierku týchto zamyslení zostavila autorka knihy Patricia Treece, ktorá sa na konci knihy delí o svoje osobné svedectvo s vydaním tohto diela. Knižka obsahuje úryvky z jej denníka, ako aj z korešpondencie s rôznymi osobami, či už to boli listy samotnej Terezky alebo jej známych, spolusestier, predstavených a pod. Myšlienky sú zoradené chronologicky od najstarších až po tie tesne pred jej smrťou. Nijako špeciálne na seba nenadväzujú. Odkazy nájdete taktiež na konci knihy a každá myšlienka má číslo (kvôli ľahšiemu orientovaniu sa v knihe).

Z tejto tenkej dvestostranovej knižky prýšti múdrosť a najmä duchovné bohatstvo mysle obľúbenej svätice 21. storočia. Svätá Terezka si už desaťročia získava srdcia mnohých kresťanov po celom svete. Knižka je prostá navonok, ale nesmierne bohatá vo vnútri.

Táto knižka zmenila môj postoj k sv. Terezke. Predtým som o nej vôbec nič nevedela a takpovediac som netušila ani to, čo na nej ostatní vidia. Keď som ešte pred Vianocami zháňala kamarátke darček, táto kniha mi zvláštnym spôsobom padla do oka. Kúpila som ju a plánovala ju zabaliť do darčekového papiera. Ibaže predtým som ju otvorila na náhodnej strane a začítala som sa. Po chvíli som zistila, čo môže kresťanov priťahovať k Terezke. Jednoduchosť a úplná dôvera v Boha. A tak som si Terezku nejakým spôsobom zamilovala aj ja. To bolo len také krátke svedectvo odo mňa 🙂

Celkovo kniha na mňa kniha urobila krásny dojem. Číta sa veľmi ľahko a aj čitateľ s nefilozofickým myslením s ňou nebude mať problém. Avšak treba pamätať na to, že na lepšie spoznanie sv. Terezky to nestačí. K záveru tejto recenzie by som len chcela napísať snáď najznámejší Terezkin citát: „Mojím povolaním je láska.“

Autor recenzie: Juliana Krivosudská

Bibliografický popis:  TREECE, P., 2019. 120 zamyslení s Teréziou z Lisieux, Zachej.sk, 200 s., tvrdá väzba, ISBN 978-80-8986-684-7.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre