Spoveď patrí k pokladom Katolíckej cirkvi

 7 tajomstiev svätej spovede – recenzia

Ďalšie tajomstvá od Vinnyho Flynna! Ako som už písal v inej recenzii, nepatrím k ľuďom, ktorí čítajú návody na úspešný život a zoznam vecí, ktorých sa treba držať. Musím však povedať, že Vinny si ma svojimi krátkymi knihami získal. Tak som prelúskal 7 tajomstiev Eucharistie 7 tajomstiev Božieho milosrdenstva – knihu, ktorá ma očarila. Aj preto som sa s očakávaním „vrhol“ na jeho ďalšiu knihu z vydavateľstva Zachej.sk.

Knihu, ktorá sa venuje pre mnohých dnes už „prekonanej“ téme. A práve preto tak veľmi dôležitej. Téme spovedi, ktorá patrí k pokladom Katolíckej cirkvi. Autor sa hneď v úvode priznáva, že spoveď nikdy nepovažoval za vec príjemnú alebo ľahkú. Sám hovorí, že vždy prišiel na spoveď lebo cítil, že musí ísť, aby zložil zo seba balík svojich hriechov.

Potom však objavil niektoré základné pravdy o svätej spovedi, ktoré zmenili jeho pohľad a s ktorými sa chce podeliť aj s čitateľmi. Hneď prvá mení veľa – a to, že náš hriech nemení Boha! Boh je vždy plný milosrdenstva. Autor toto tvrdenie podopiera citátom z Denníčka sv. Faustíny. Už toto môže byť dôvodom, prečo objaviť hĺbku spovede – milosrdný Boh čakajúci na hriešnika, aby mu odpustil.

Ale tu prekvapenia nekončia. Hneď v druhom tajomstve sa dozvedáme, že spoveď nie je len o odpustení. Znie to prekvapivo. Spoveď je však podľa Vinnyho Flynna najmä o uzdravení. Katechizmus (KKC) tiež hovorí, že v spovedi nás uzdravuje Kristus.

V šiestej kapitole nás autor pozýva k ďalšiemu kroku – k zmene zmýšľania, kde nás slovami Listu Efezanom nabáda, aby sme si „obliekli nového človeka“ (Ef 4,22-24).  Neváha použiť mnohé biblické odkazy, aby nás povzbudil k tomuto dôležitému kroku, bez ktorého by spoveď nemala veľký účinok. Keďže hriechom sme sa odvrátili od Boha, musíme sa vrátiť späť k Nemu.

Siedme tajomstvo je pekným zavŕšním pozvania objaviť krásu spovede a nechať sa uzdraviť Kristom. Autor vyzýva čitateľa, aby odhodil svoje reťaze, ktoré nám bránia nasledovať Krista. Ako sám píše existujú rôzne prekážky, ktoré nám v tom bránia (chýbajúca viera, neodpustenie, modloslužba…), ale aj spôsob ako ich prekonať. Zopár dobrých rád nájdete priamo v knihe.

A potom je tu už len Doslov s jednoduchým pozvaním – chodievajte na spoveď často. Verím, že vás k tomu inšpiruje aj kniha Vinnyho Flynna so 7 tajomstvami svätej spovede.

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: Vinny Flynn, 2019. 7 tajomstiev svätej spovede [7 secret of Confession], Košice: Zachej.sk, 192 s., pevná väzba, ISBN 978-80-8211-105-0.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre