Sonja Corbitt – Odvážna v Bohu (recenzia)

Kto z nás sa už niekedy neocitol uprostred duchovného boja? Či už ide o „zvláštne súhry okolností“, strach alebo bolesť… Priznajme si to. Trápenia tohto života poznáme až priveľmi dobre. Faktom zostáva, že duchovnému boju sa nevyhne žiaden kresťan, ktorý opravdivo miluje Boha a aktívne praktizuje svoju vieru. Dobrá správa však je, že na tento boj nikdy nie sme sami! A vďaka úžasnej knihe Odvážna v Bohu od americkej katolíckej autorky a členky Tretieho svetského rádu karmelitánok Sonji Corbitt môžete túto hlbokú pravdu objaviť priamo vo svojej každodennosti aj Vy.

Odvážna v Bohu

„Toľkí katolíci každý týždeň, ba každý deň, počúvajú na svätej omši čítania z Písma, ale nikdy sa nezastavia a neuvažujú o oslobodzujúcej moci Božieho slova v ich živote alebo o tom, že Boh k nim v Písme – dennodenne a osobne – hovorí. Skutočnosť, že toľkí nezakúsili tajomné stretnutie s božským Iným, ktorý na nich čaká v Písmach, je pre mňa osobne tou najstrašnejšou tragédiou.“ (197)

Myslím, že žiadna recenzia nedokáže dostatočne vyjadriť hĺbku tejto knihy či radosť, pokoj a vnútorné oslobodenie, ktoré som pri čítaní jednotlivých kapitol cítila. Ak by som Vám chcela Odvážnu v Bohu bližšie predstaviť, iba by som Vás odradila – alebo Vám pokazila hlboký zážitok z čítania. Preto Vám miesto toho poviem o troch konkrétnych oblastiach, v ktorých mi kniha pomohla. Budem pritom rozprávať zo svojho vlastného, ženského pohľadu; v žiadnom prípade tým však nechcem odradiť mužov, ktorých podľa mňa táto kniha môže rovnako intenzívne obohatiť.

Po prvé: Odvážna v Bohu ma utvrdila v mojej identite. Že som tu správne, som dokonale milovaná a hodná Božej lásky. Že za to stojím a kvôli získaniu vlastnej sebahodnoty nemusím utekať do najbližšej drogérie ani fitka. Hoci ženská identita nie je primárnou témou Sonjinej knihy, Odvážna v Bohu ma hlboko zasiahla práve na tomto zraniteľnom mieste. Zaujímavé, však? Vďaka Sonji a jej príbehu som mala možnosť bližšie precítiť Otcovu lásku. Už teraz viem, že na chvíle strávené s touto knihou nikdy nezabudnem.

„Každý z nás má také alebo onaké zranenie, ktoré je buď dôsledkom osobného hriechu, traumy, rozvodu, smrti, alebo opustenia. Toto zranenie sa navonok prejavuje strachom, depresiou, úzkosťou, závislosťou, vtieravými myšlienkami, nutkaniami, perfekcionizmom a všetkými ostatnými ľudskými neduhmi a nedostatkami. Každé zranenie pochádza z nedostatku lásky. Vo väčšine prípadov ide skôr o naše vnímanie lásky – od Boha, rodičov, manžela, priateľov a podobne – ako o to, či sme boli skutočne milovaní. Niekedy je totiž naše temné vnímanie reality falošné a naše presvedčenie o tom, že nie sme milovaní, je založené na nepochopených prejavoch lásky.“ (125)

Po druhé: Odvážna v Bohu mi pomohla nebáť sa prekonať svoje strachy. Áno, priznávam, ešte nie som „hotový produkt“. Stále som niekde „medzi“… Vďaka odvahe, o ktorej píše Sonja, som si však uvedomila, o čo všetko kvôli svojim strachom prichádzam. Nenechajte svoje strachy, aby definovali, kým ste a čo robíte! Ak by ste si mali túto knižku prečítať len kvôli jednej veci – urobte to z tohto dôvodu. Dnešná Cirkev potrebuje odvahu svojich členov viac ako chlieb soľ.

Poslednou oblasťou, v ktorej mi kniha pomohla, je paradoxne sila. Uvedomila som si, že hoci sa častokrát cítim tak slabá, je jej vo mne viac, než na prvý pohľad dokážem uniesť. Príde však len vtedy, keď sa prestanem zdráhať urobiť prvý krok. Nech by sa to týkalo akejkoľvek oblasti – v problematických vzťahoch, s ktorými zápasíme asi všetci, v chorobe alebo v dennodennej jednotvárnosti… Sonjino posolstvo je jasné: nevzdávajte sa. Buďte silní. Čerpajte od Boha – Zdroja, ktorý sa nikdy nevyčerpá.

„Dovoľ teda Ježišovi zbaviť ťa ilúzií a predstáv o tom, akí sú ľudia len krutí a zlí. Dovoľ mu, aby ti dodal silu na skutočný duchovný boj, ten, v ktorom si už bojovala a vyhrala ho. Vyhrň si rukávy, vzmuž sa a daj sa do práce: vyplieň s mečom Písma svoj život hriechu a lenivosti. Potom budeme môcť zapáliť svet.“ (231)

Čo viac dodať? Azda len to, aby ste neotáľali a knižku si čím skôr prečítali. Som si istá, že Váš svet zapáli rovnako, ako zapálila ten môj.

Odvážna v Bohu

Autorka recenzie: Martina Bednáriková

Bibliografický popis: CORBITT, S. 2018. Odvážna v Bohu [Fearless: Conquer Your Demons and Love with Abandon], Košice: Zachej.sk, 274 s., brožovaná väzba (mäkká), ISBN 978-80-89866-44-1.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre