Sedem vecí, ktoré pomôžu vašim deťom prežiť v modernej dobe

Klub nerozbitných detí  (recenzia)

Klub nerozbitných detí

Tak teda na rovinu: kniha vám nepovie nič nové (teda pokiaľ nie ste vo svete výchovy detí úplný začiatočník), no napriek tomu Klub nerozbitných detí odporúčam prečítať. Prečo? Pretože ono je rozdiel „niečo vedieť“ a je rozdiel mať to pekne systematicky uložené, logicky zdôvodnené a pripravené na poličke v prípade rýchleho S.O.S. zásahu.

Hlavný prínos tejto knihy vidím v tom, že autorka je Slovenska a teda píše o problémoch, ktoré majú naše deti, žijú nimi naši susedia a žijeme nimi aj my. Kniha je rozdelená na 7 hlavných celkov a po prečítaní ich vnímam ako 7 pilierov, na ktorých stojí aj padá efektívna výchova.

Na konci každej kapitoly je pozvaný na kus reči hosť a autorka s ním vedie rozhovor k danej téme. Toto boli pre mňa osviežujúce časti knihy, pretože som mala možnosť cez privátne okienko nazrieť do rodín ľudí, ktorí vedia, o čom hovoria. Prešli si niečím podobným s ich vlastnými deťmi, učili sa na svojich chybách a často krát aj žasli, že len malá nepatrná zmena k lepšiemu priniesla veľké výsledky. Je skvelé, že sa o to v tejto knihe podelili.

Nehovorím, že je možné obsiahnuť všetko a vychovávať deti podľa nejakého návodu, hoci aj tohto, ktorý je predstavený v Klube nerozbitných detí. Ono je super vôbec o nejakom návode niečo vedieť, minimálne to, že výchova nie je len o nachystaných raňajkách a zaplatenom školnom. Žiadna rodina nie je podľa šablóny a žiadne dieťa sa nedá vychovávať podľa nejakých predpripravených tabuliek. No vhupsnúť do toho bez akéhokoľvek poznania, hoci len teoretického, tiež nie je najlepší nápad. Počula som už aj takú vec, že čítať knihy o výchove je hlúposť, pretože kniha nás nikdy nepripraví na skutočný život. Nuž, čítať knihy vonkoncom hlúposťou nie je a o výchove už vôbec nie.

Ak chcete nejakou začať, alebo pokračovať v neverending rodičovskom samoštúdiu, pokojne po nej siahnite. Pre mňa osobne je to prvá voľba a bude určite pripravená v našej knižnici. Mám také tušenie, že už čoskoro v nej budem opäť listovať a viem, že sa k nej ešte niekoľko krát vrátim a to hlavne vtedy, keď budem potrebovať rýchlu radu. Som rada, že viem, kde mám hľadať odpoveď.

Klub nerozbitných detí

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: KUBÍKOVÁ, S. 2018. Klub nerozbitných detí, Bratislava : Postoj media, 306 s., viazaná, ISBN 978-80-89994-00-7.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre