Umberto Eco: V čo verí ten, kto neverí? (recenzia)

V čo verí ten kto neveri?

Dialóg dvoch významných mužov 20. a 21. storočia. Vynikajúci teológ, kardinál Carlo Maria Martini a svetový autor klasickej literatúry Umberto Eco. Kniha V čo verí ten, kto neverí?  je výsledkom výzvy časopisu  Liberal, aby si títo dvaja velikáni písali listy, ktoré boli následne uverejnené v spomínanom časopise. Táto vzácna korešpondencia bola realizovaná v rokoch 1995 – 1996.

Carlo Maria Martini (1927 – 2012) – významný taliansky kardinál a milánsky arcibiskup, jezuita, známy svojimi liberálnymi postojmi k rôznym kontrovezným otázkam. Je autorom niekoľkých titulov,  ako napríklad: Ľud môj, vyjdi z Egypta; Sila slabosti, Vyznania apoštola Pavla a iné.

Umberto Eco (1932), taliansky spisovateľ, estetik, teoretik umenia. Autor svetoznámych románov – Meno ruže, Pražský cintorín a mnohé iné. Nepatrí mu len autorstvo románov, ale aj rôznych vedeckých diel, esejí, napríklad Dejiny krásy, Dejiny škaredosti…

Ich dialóg realizovaný prostredníctvom listov je plný úcty, rešpektu a zároveň túžby hľadať pravdu. Srdečnosť, otvorenosť a úcta voči tomu druhému sú prítomné v celom diele. Titul V čo verí ten, kto neverí?, obsahuje štyri listy s otázkami a štyri s odpoveďami. Zaoberajú sa témami, ktoré sú často kameňom úrazu medzi veriacimi a neveriacimi: apokalypsa – koniec sveta, otázka začiatku ľudského života, miesto žien v Cirkvi (a najmä – prečo ženy nemôžu byť kňazmi?) a napokon otázka, v čom nachádza neveriaci človek zmysel morálneho konania. Prvé tri otázky nastoľuje Umberto Eco a poslednú kardinál Martini.

Eco, napriek tomu, že sa predstavuje ako človek neveriaci, má bohaté znalosti Svätého písma, diel cirkevných autorov (obzvlášť Tomáša Akvinského), cirkevných dejín aj náboženstva.

Je to čítanie nie práve jednoduché, pretože nás núti viac premýšľať a nezostať len apatickým, pohodlným čitateľom. Je to však výzvou, učiť sa náročne premýšľať. A zároveň je tento dialóg prínosným pre veriacich i neveriacich. Pre veriacich v tom, aby sa viac zamysleli nad svojou vieru a vytrvalejšie hľadali pravdu. A pre neveriacich pomôckou v hľadaní pravdy. Pretože každý v niečo verí. Ale kto verí  v Toho, ktorý Je ten, ktorý Je, reálnym, osobným Bohom každého z nás? To je už otázka, na ktorú si musí každý čitateľ zodpovedať sám.

<Kúpiť knihu V čo verí ten, kto neverí>

Autorka recenzie: Zuzana Vandáková

Bibliografický popis:  MARTINI, C. M. – ECO, U. 2015. V čo verí ten, kto neverí? [Belief or Nonbelief?], Bratislava : Don Bosco, 121 s., brožovaná, ISBN 978-80-8074-318-5.

 

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre