Recenzia na knihu Šarlátová niť

Paralelné príbehy dvoch žien, ktoré sa udiali v dvoch rôznych časových obdobiach, rôznych pomeroch a i tak sú ich osudy viac ako blízke. Obe ženy bojujú so svojim osudom, odvracajú sa od Boha, vidia ho ako niekoho, kto ich úplne opustil a neveria v jeho moc.

Recenzia na knihu Šarlátová niť

Osobne ma chytil román Šarlátová niť za srdce príbehom Sierry, ktorá na začiatku románu prežíva šťastie so svojím mužom, a zároveň bojuje za svoju lásku k nemu. Zlom prichádza vtedy, keď sa jej manžel Alex rozhodne ísť za svojim profesionálnym snom a presťahovať celú svoju rodinu do veľkého mesta.

Sierra sa cíti opustene a nešťastne. Nechápe, ako jej muž, ktorého nadovšetko miluje, môže bez akejkoľvek diskusie rozhodnúť o ďalšom smerovaní ich spoločného života. V novom obydlí sa necíti príjemne, je vytrhnutá zo svojho stereotypného života v blízkosti svojej matky, ktorá je pre ňu veľkou oporou. V tomto období odmieta kresťanskú vieru, ktorú do nej vštepovala jej matka po celý život. Má pocit, že ju Boh opustil a necháva ju trpieť so založenými rukami.

Tento román vo mne zanechal silný zážitok. Sila, ktorú museli hrdinky vynaložiť na to, aby prežili svoje ťažké osudy a zotrvali vo viere, že všetko sa obráti na dobré, bola obdivuhodná. Obe prežívali krízu viery, cítili ako ateistky, ktoré neveria v Božiu moc, mali pocit opustenosti a samoty od Boha a nechápali, prečo na ne dopustil také strašné utrpenie. V románe sa poukazuje na silu, ktorú žena v sebe má, a vďaka ktorej dokáže čeliť nástrahám života. Žena – matka, musí byť silná kvôli svojim deťom, i keď sa ich malý svet rúca. Zásadou je nikdy nedovoliť, aby deti cítili jej nepokoj. Každá žena si prechádza nejakým trápením, každá nesie svoj kríž, no najdôležitejšie je nevzdať sa a veriť, že niekto kráča popri nej – bok po boku, po celý jej život. Život je plnohodnotný vtedy, keď je v našom živote Boh, a my veríme, že nám pomôže v každej situácii.

Kniha je rozdelená do štyroch častí. Prvá ma názov Volanie. Volanie Sierry novým životom, novým začiatkom, ktorý jej nevítane pripravil jej manžel. Sierrina matka predstavuje pre mladú ženu jedinú oporu. Sierra je veľmi nahnevaná na manžela i na Boha, o ktorom si myslí, že ju v týchto časoch opustil. Nerozumie matkinej pokore a striedmosti v otázke jej odchodu za manželovou vidinou nového života vzdialeného od miesta, kde vyrastala a bola šťastná celý svoj doterajší život. Matka svoju dcéru vždy vedela vypočuť, poradiť, no tentokrát bola v rozpore s jej pokorou, ktorú by mala vydatá žena mať pre rozhodnutie svojho manžela.

Druhá časť ma názov Divočina. Nové mesto a noví ľudia sú pre Sierru úplne cudzím prostredím, ktoré sa jej na prvý pohľad nepáči a  nechce sa sním ani stotožniť. Postupne sa vzďaľuje svojmu mužovi svojim odmeraným prístupom. Postupne si zvyká na nový spôsob života, na luxus, ktorý jej priniesol. Aby toho však nebolo málo, tak Sierru postihlo ďalšie nešťastie v podobe matkinej smrti. Paralelne sa opisuje príbeh mladej Mary Kethryn, ktorá vpisuje zážitky do svojho denníka. Tiež, podobne ako Sierra, prežíva rýchle zmeny vo svojom živote, stráca svoju matku, ktorá je pre ňu veľkou oporou, postupom času sa sama vyvíja, dostáva sa do nového prostredia a musí čeliť novým životným situáciám.

Tretia časť sa nazýva Porážka. Názov je viac ako príznačný. V tejto časti sa obe ženy cítia zničené, ponížene, porazené… Sierra v čase najväčšieho smútku jej života, v čase  hneď po smrti svojej matky,  sa dozvie o manželovej nevere. Všetko sa jej rúca, muž, ktorého doposiaľ považovala za stredobod svojho vesmíru, sa zrazu vyparil. Nevie, čo bude robiť, ako bude ďalej žiť. Utápa sa vo vlastnom žiali a sebaľútosti. Bola však príliš hrdá, aby dala najavo svoju zlomenosť a tak starostlivosť o seba i svoje deti preberá na vlastné plecia. Nestačilo to, vždy bola zviazaná sebaľútosťou a hnevom… kým neprišiel „priamy zásah z nebies“. Počas divokého šoférovania ju zastavila policajná hliadka. Sierre pukli nervy a vyžalovala sa zo svojich problémov úplne neznámemu policajtovi. Vravela, ako sa v rýchlosti svojich myšlienok modlila, ako považuje za zásah Božej prozreteľnosti to, že ju policajt zastavil. Mala šťastie, narazila na policajta, ktorý jej podal pomocnú ruku, pozval ju do kostola, ktorý navštevoval sám spolu so svojou rodinou. Sierra pocítila Božiu silu, pokoru, pochopila, že nielen jej muž je hriešny, ale aj ona sama urobila mnoho chýb. Cítila, že musí manželovi odpustiť a uvedomiť si aj vlastné chyby a zlyhania.

Paralelne rozpráva svoj príbeh i Mary Kathryn, ktorá sa cíti opustená Bohom, neverí v neho kvôli útrapám, ktoré ju stretávajú, až do dňa, kedy sa stane zázrak v podobe zachránenia svojho holého života pred medveďom, ktorý ju nezabil vďaka jej spievaniu kresťanských piesní. Cíti sa oslobodene, šťastne, ľutuje svoje rúhanie a začína vnímať svet navôkol oveľa pozitívnejšie ako predtým.

Štvrtá časť knihy má názov Zmierenie. Časť, v ktorej dochádza k odpusteniu, pokore, znovuobjaveniu stratenej lásky. Nie lásky medzi dvomi ľuďmi, ale medzi tromi, ženou, mužom a Bohom. Sierra, vďaka svojej dávnej príbuznej, nachádza medzi nimi spojitosť. Domov, manžel a deti pre ne v začiatkoch ich príbehov znamenali viac než čokoľvek iné. Postupom času však prichádzali na to, že Pán Boh ich vedie na každom kroku, že životné udalosti nie sú len náhodným sledom, ale Božím plánom. Božím plánom, ktorý sprevádza život každého z nás.

Recenzia na knihu Šarlátová niť

 

 

Autorka recenzie: Zuzana Farkašová

Bibliografický popis: RIVERSOVÁ, F. 2015. Šarlátová niť [The Scarlet Thread], Stará Ľubovňa : Kumran, 322 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-89487-45-5.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre