Andrea Tornielli: Perly a perličky pápeža Františka (recenzia)

Perly a perličky pápeža Františka

Postava Jorgeho Mariu Bergoglia sa po zvolení za pápeža pre mnohých akoby vynorila z tmy – z kardinála známeho svojmu bezprostrednému okoliu v Južnej Amerike, sa zrazu stal pápež známy celému svetu.

Spontánne vyvstávali otázky: Kto je tento najslávnejší jezuita na svete? Kto je pápež František?

Medzi záplavou kníh o novej hlave Cirkvi, ktorých po úspešnom konkláve bolo zrazu ako húb po daždi, sa na tieto otázky pokúsila odpovedať aj publikácia Perly a perličky pápeža Františka.

Poďme sa pozrieť, či úspešne.

Napriek tomu, že kniha nesie podtitul “Mnohé dosiaľ nepublikované anekdoty, epizódy, zaujímavosti z každodenného života charizmatického pápeža”, musím povedať, že asi takých 20% obsahu som už poznala.

Každú podkapitolu otvárajú pápežové slová zozbierané z jeho doterajšieho pontifikátu a ich umiestnenie do hlavičky kapitoly, pred samotné vyrozprávanie príbehu, vnímam ako veľmi osožné. Uvedomila som si, že za Františkovými slovami stoja skutky. Spoznala som, že najlepšia múdrosť je taká, ktorej predchádza cenná osobná skúsenosť a jej stopy sa dajú nájsť v každodennosti konkrétneho človeka.

To, v čom je táto kniha iná ako zvyčajné životopisy, je jej štruktúra: neobsahuje súvislý biografický text, ale pápeža Františka predstavuje cez krátke epizódy, akési impulzy. Príhody z jeho života sú rámcovo osadené od obdobia detstva, dospievania, mladosti až po dospelosť (kľúčová úloha starej mamy, ktorá mu odovzdala vieru; dar povolania v 17 rokoch; úryvky z twitteru; pápežove telefonáty; či vystavenie preukážky rímskej MHD – historicky prvej v peknom bielom obale…).

Dá sa povedať, že priamo pred očami sa nám formuje postava Jorgeho Bergoglia a odkrýva, čo všetko predchádzalo spontánnemu prejavu pápeža Františka.

Bolo pre mňa prekvapivé, prečítať si niečo o typickom úsmeve nášho pápeža. Tak akosi automaticky som počítala s tým, že je na jeho tvári “zavesený” odjakživa. No nebolo tomu celkom tak. Keď bol biskupom v Buenos Aires, zvyčajne sa tváril vážne, hoci mal zlaté srdce. V rámci jeho služby sa s ním ľudia často fotografovali a jemu blízky kňaz mu povedal, že ak sa bude takto chmúriť, všetkým pokazí spoločné fotky. Dnes už nepredstaviteľná situácia, keďže jeho úsmev žiari viac ako talianske slnko. Sám František túto osobnú premenu komentoval ako ovocie Ducha Svätého.

Palec hore dávam knihe za to, že postavu Jorgeho Bergoglia nemystifikuje a nezakrýva si tvár pred jeho krehkosťou. O jeho živote vypovedá bez zbytočného prikrášľovania. A v konečnom dôsledku to vytvára ešte väčšiu sympatiu a blízkosť voči tomuto pápežovi. Každý z nás sa totiž ľahšie identifikuje s človekom, ktorý neskrýva svoje slabosti, ako so superhrdinom. Prečo, to vysvetľovať nemusím.

A o akej Cirkvi sníva pápež František? Čo-to môžeme vytušiť z jeho pravidelných príhovorov a niečo viac nám napovedia Perly a perličky.

<Kúpiť knihu Perly a perličky pápeža Františka>

Autor recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: TORNIELLI, A. 2014. Perly a perličky pápeža Františka [I fioretti di papa Francesco], Bratislava : Fortuna Libri, 207 s., viazaná, ISBN 978-80-8142-288-1.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre