Recenzia na knihu Diabol a jeho pôsobenie. Príbehy boja o nesmrteľnú ľudskú dušu, ktorej satan závidí nebo!

Poznáte ten pocit, keď vám tuhne krv v žilách? Keď vo vás rastie napätie s každou prečítanou stranou a vy napriek tomu neodložíte knihu, kým ju nedočítate do konca? Nevyhľadávam takýto druh literatúry a po knihe Franza Spiraga: Diabol a jeho pôsobenie som siahla tak nejako samovoľne práve v období, keď sa na nás z výkladov v obchodoch začínajú škeriť vyrezávané tekvičky a všakovaké príšery ohlasujúce blížiaci sa Halloween.

Útla dvestostranová kniha z kategórie „na jedno posedenie“ ma príjemne prekvapila svojim obsahom a zoradením kapitol. Autor Franz Spirago zjavne nechcel zostaviť len suchý zborník príbehov opisujúcich pôsobenie diabla s cieľom vystrašiť čitateľa. Ako kňaz, teológ a pedagóg veľmi premyslene „zaodel“ prípady málo známych exorcizmov z rôznych kútov sveta do náuky o pôvode a prejavoch zlých duchov. A čo je podstatné, nezabudol na osvedčené návody, ako sa pred ich útokmi účinne chrániť.

Aby sme vedeli, s kým máme do činenia, autor v úvode knihy predostiera náuku o padlých anjeloch, ich hriechoch a hierarchickom usporiadaní, a tiež o páde prvých ľudí v raji, po ktorom sa celé ľudstvo dostalo pod nadvládu diabla. A aby nás vytrhol z presvedčenia, že Satan a jeho posluhovači zostali kdesi tam v pradávnej biblickej minulosti, ponúka prípady zjavenia diabla a jeho obliehania, teda fyzického trýznenia, známe zo životopisov svätých a blahoslavených z predchádzajúcich dvoch storočí.

Zhruba v druhej tretine knihy nás Franz Spirago zavedie do piatich rôznych miest od neďalekého Příbramu v Čechách, cez Mariazell v Rakúsku, až po Natali v Južnej Afrike a my sa stávame svedkami niekoľkých posadnutí a úspešných exorcizmov. Hrôza z vyčíňania diabla v posadnutých ľuďoch je v tejto fáze priam krájateľná!

V záverečných kapitolách bolo nevyhnutné upokojiť rozdrásané nervy čitateľa, k čomu autor majstrovsky smeruje. Po opise príznakov posadnutia zlými duchmi, praktík a nebezpečenstiev špiritizmu a proroctiev o Antikristovi sa konečne dozvieme aj to, že pred vplyvmi diabla sa dá účinne chrániť. Ako? Spôsobov je viacero, hádam najbežnejším je používanie svätenej vody a posvätených predmetov. A ešte neodmysliteľná podmienka – život v posväcujúcej milosti.

Keď som dočítala knihu Diabol a jeho pôsobenie a v tichu spracovávala jej obsah, zišli mi na um dve slová sv. apoštola Pavla, ktoré adresoval Rimanom: “ Žehnajte a nepreklínajte“ (Rim 12, 14). Preklínanie, či na prvý pohľad „nevinné“ prianie niečoho zlého druhému človekovi je akoby pozvánkou adresovanou zlým duchom, pootvorením brány pre ich pôsobenie.

Diabol skutočne existuje! To je prvá časť posolstva knihy. Jeho jestvovanie potvrdzuje sám Spasiteľ. Koľkí tomu dnes naozaj veria? Ľudia sa zahrávajú s okultnými praktikami, veria poverám, dávajú si veštiť … Niektorí s jasným zámerom, iní len tak „nezáväzne“. A že sa medzi nimi nájde mnoho takých, čo sa považujú za veriacich? Realita, ktorá už málo prekvapuje!

Kristus raz navždy porazil diabla a smrť! To je druhá časť posolstva, ktorým nás Franz Spirago povzbudzuje, aby sme sa nedali obrať o identitu Božích detí a smelo odolávali nástrahám satana – otca lži.

Z množstva kníh, ktoré som v poslednej dobe prečítala, by som len máloktorú odporúčala čitateľom práve tak, ako knihu Franza Spiraga: Diabol a jeho pôsobenie. Tým, čo sa z existencie diabla vysmievajú aj tým, ktorí ho považujú za rozprávkovú bytosť, aby sa im otvorili oči, kým je ešte čas. Tiež vlažným vo viere, aby viac dbali o spásu svojej duše. A aj úprimne veriacim, aby sa utvrdili vo svojej viere a v presvedčení, že nepriateľ našich duší bol  už porazený na dreve kríža.

V úvode recenzie som spomenula tekvičky a blížiaci sa Halloween. Nie náhodou. Celkom špeciálne odporúčam knihu o pôsobení diabla učiteľom, ktorí na školách propagujú oslavu pohanského sviatku. „Sviatku“ plného strašidelných postáv, predmetov a násilia. Možno vás  pri čítaní o posadnutých deťoch z Alsaska napadne, že už viac nechcete otvárať nevinné detské duše pôsobeniu zlých duchov.

Exorcizmus – urputný boj medzi satanom a kňazom. Boj o nesmrteľnú ľudskú dušu, ktorej satan závidí nebo, o ktoré sa sám vlastnou pýchou pripravil. Boj, ktorého víťazom je modliaci sa kňaz ako alter Christus.

<Kúpiť knihu Diabol a jeho pôsobenie>

Autorka recenzie: Alena Marhefková

Bibliografický opis: SPIRAGO, F. 2017. Diabol a jeho pôsobenie, Zachej, 200 s., brožovaná, ISBN 978-80-89866-08-3.

4.8 Užívateľ (3 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre