Recenzia na detskú knihu: Rozprávaj mi o Desatore

„Konečne!“ pomyslela som si, keď som zbadala v ponuke Rozprávaj mi o desatore. „Presne to potrebujem.“

Poznáte to, keď Vás dieťa bombarduje otázkami a vy už neviete ako z toho von?  Mne sa to stáva často a rovnako aj pri rozprávaní sa o Desatore.Rozprávaj mi o Desatore

Preto som bola nadšená, keď som objavila túto novinku. A dokonca od populárneho autora Bruna Ferrera, ktorý má neskutočnú zásobu poučných príbehov pre deti aj dospelých.  Hneď ako to bolo možné, knihu som zakúpila a veľmi natešená som odkráčala domov.  Aké budú reakcie? Pomôže mi táto kniha konečne odpovedať na nezodpovedané otázky môjho syna?

Veru áno, kniha neuveriteľne zafungovala. A je jasné, že nie je len o pekných príbehoch, ktoré vás nebudú nudiť. Každý príbeh je z iného prostredia, či z inej doby, v niektorých vystupujú ľudia,  inde zase zvieratká. No úplne najlepšie sú zamyslenia, ktoré prídu na rad po prečítaní príbehu. Prostredníctvom týchto zamyslení by dieťa malo pochopiť, ako sa má správať, čo robiť alebo nerobiť, aby dané prikázanie neporušilo. U nás sa po prečítaní vždy strhla diskusia a originálne myšlienky prúdili detskou hlavičkou jedna radosť: „To by som nemal,  to som už videl,  to je zlé a podobne“ Videla som, že môjho syna to skutočne oslovilo.  Pôvodne som chcela naservírovať každý príbeh na nový deň, no nedalo sa. Hneď prvý večer sme ich museli prečítať rovno päť.  Syn bol celý čas zaujatý touto knihou a nechcel ju pustiť z rúk. Pomohli tomu určite aj nádherné kresbičky od známeho slovenského ilustrátora Juraja Martišku. (Aj ja som si obľúbila jeho zajačika a dievčatko s krhlou.)

Čo  by som tejto knihe vytkla je jej obálka, ktorej rozhodne nesedí použitý odtieň modrej. A trošku  ma mrzí, že niektoré prikázania nemajú rovnaké znenie ako nás to učí katechizmus. Chápem, že je to prispôsobené deťom, ale ja by som predsa len bola radšej, keby som tam videla klasické znenie Desatora.

Na záver môžem napísať, že knihu Vám určite odporúčam, naozaj mám z nej dobrý pocit. Je vhodná pre deti od cca 5 rokov.  Hornú hranicu nepoznám, lebo tieto príbehy oslovia aj dospelých.  Kniha môže byť skvelou pomôckou pre deti, ktoré sa pripravujú na prvé sväté prijímanie a Desatoro by už mali ovládať.

Niekedy si myslíme, že to zvládneme vysvetliť deťom sami, ale nemusí to byť pravda. Zvlášť v prípadoch, ak ide o tak vážnu tému, akou  je Desatoro a my tu máme k dispozícií vydarené dielo od Bruna Ferrera. Vďaka za to!

Rozprávaj mi o Desatore

Autorka recenzie: Ami Pavlišinová

Bibliografický popis:  FERRERO, B., 2018.  Rozprávaj mi o desatore [I dieci comandamenti raccontati ai bambini], Don Bosco, 50 s., brožovaná väzba,  ISBN: 978-80-8074-398-7.

5 Užívateľ (3 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre