Pripravte sa na najdôležitejšie stretnutie roka

Pripravte mu miesto (recenzia)

Advent, ako ho všetci poznáme, má byť časom stíšenia, zatiahnutia na hlbinu. Skutočne je to tak?

Po prečítaní názvu knihy Pripravte mu miesto mi okamžite napadla otázka, či adventný čas skutočne prežívam stíšená, v modlitbe, zjednotená s Kristom. Po nie až tak dlhom premýšľaní viem jasnú odpoveď na moju otázku. Nie. Bohužiaľ všetko rýchlo plynie, v práci väčšina mávame pred koncom roka mnoho povinností, je potrebné dokončiť všetko, čo sa v priebehu roka nestihlo, niektorí sa pripravujeme na Dobrú novinu, absolvujeme skúšky zboru na vianočné vystúpenia i sväté omše, no priestor na stíšenie nemáme

Presne kvôli takémuto zhonu mi prišla táto kniha vhod. A určite pomôže každému, kto si ju prečíta, spomaliť a vytvoriť priestor pre toho, ktorý má prísť a kto je tu s nami každý deň. Najprv ako bezbranné a bezstarostné dieťa, potom ako rozumný mládenec (v dnešnej dobe by sme ho nazvali teenager) a napokon ako zrelý muž, ktorý si prešiel všetkými radosťami, starosťami aj bolesťami, ktoré zažívame aj my.

Táto kniha nám posledný mesiac v roku dáva možnosť každý deň až do Vianoc počúvať Božie slovo a zamýšľať sa nad jeho významom pre náš život. Taktiež ponúka zamyslenia autorky, úryvky z kníh iných autorov, ako aj niektoré historické vysvetlenia. Nabáda nás zastaviť sa a rozmýšľať. Nie povrchne, v typickom uponáhľanom dennom tempe, ale tak, aby sme sa pripravili na najdôležitejšie stretnutie v našom živote.

Na každý deň si pre nás autorka pripravila modlitbu k Ježišovi. Každá je iná, no má nám vyprosiť vlastné zlepšenie, zdokonalenie sa, aby sme sa priblížili k Božiemu kráľovstvu a aby sme ho boli schopní žiť už tu na zemi.

Dôležitou súčasťou je aj každodenná snaha o zlepšenie sa. Zrieknutie sa niečoho, čo nás vzďaľuje od Božej lásky, a vykonaním niečoho, čo nás naopak priblíži k Bohu. Adventné obdobie nemá byť len o zapaľovaní ďalšej sviečky, nákupe mnohých darčekov, zaobstaraní najkrajšieho vianočného stromčeka, napečení aspoň piatich druhov koláčov…

Ak sú toto vaše Vianoce, zastavte sa a vezmite si túto knihu do rúk. Nie je náročná, ani obsiahla. Šesť strán denne a vaše Vianoce budú plnohodnotnejšie. Vďaka mäkkej väzbe si ju viete vziať aj na blížiace sa lyžovačky, prípadné dovolenky alebo prázdniny.

Mali by sme si uvedomiť, čo všetko máme, za čo všetko môžeme byť vďační… Zistíme, že ďalšie materiálne veci na Vianoce nepotrebujeme. Dôležitejšia je radosť zo vzájomnej blízkosti, spoločne stráveného času, no najmä z narodeného Ježiša Krista, ktorí sa na nás teší vo večnosti. Opätujme mu toto radostné očakávanie a darujme sa sami ako vianočný darček svojim blížnym aj Kristovi.

Autor recenzie: Michaela Sopková

Bibliografický popis: LARSONOVÁ, S., 2022. Pripravte mu miesto [Prepare Him Room: Daily Advent Devotional], Zachej.sk, 168 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-579-9.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre