Prinášame NOVÉNU k svätému Jánovi Pavlovi II.

Úcta k svätým je rozšírená v celom kresťanskom svete.  Každá krajina má „svojho svätca“, ktorý sa tam buď narodil alebo jeho životné svedectvo významne ovplyvnilo život ľudí v tejto krajine. Na Slovensku si napr. oveľa intenzívnejšie uctievame sv. Cyrila a Metóda, či sv. Svorada a Benedikta ako v iných štátoch. V Taliansku je rozšírená úcta k sv. Rite; v Poľsku majú vo zvláštnej úcte sv. Stanislava a v Nemecku sv. Bonifáca.  Sviatok sv. Patrika veľakrát ani nepostrehneme, zato v Írsku by tento sviatok neprehliadol ani ten, kto by chcel.

Okrem svätých orodovníkov jednotlivých krajín majú ľudia – každý osobne – aj svojho patróna. Zástupy svätcov a svätíc a naproti milióny ľudí, ktorí si z nich zvolili svojho ochrancu, ktorého život dôkladne poznajú, prosia ho o pomoc a majú ho vo zvláštnej úcte.

V tomto šíku svätcov je však len jeden, ktorého v súčasnosti pozná väčšina populácie sveta, a o ktorom môžu mnohí povedať, že bol ich súčasníkom a dokonca sa s ním osobne stretli, či aspoň z diaľky videli. Týmto jedinečným svätcom je Ján Pavol II. – milovaný pápež, ktorý svojou charizmou priťahoval a oslovoval ľudí na celom svete.

Celý svoj život zasvätil neúnavnej službe Bohu a ľuďom.  A keď ho Pán oslobodil od pozemských bolestí, utrpenia a vzal ho k sebe do neba, nezabudol na Cirkev a Boží ľud v nej, ktorý zodpovedne viedol na zemi, ale z novej, nebeskej perspektívy sa za nás prihovára u Boha. Mnohé zázraky, ktoré sa udiali na jeho príhovor  sú dôkazom jeho náklonnosti k nám.

  1. októbra celá Cirkev slávi sviatok sv. Jána Pavla II. Na tento deň sa môžeme pripraviť Novénou k svätému Jánovi Pavlovi II. a v modlitbách môžeme tohto svätého pápeža prosiť o milosti potrebné pre náš každodenný život i o milosti potrebné pre spásu našej duše. Staňme sa šíriteľmi úcty k sv. Jánovi Pavlovi; šíriteľmi modlitby na jeho príhovor a svedkami viery pre tento svet podľa jeho vzoru a príkladu.

Rozprávajme mladším generáciám, ktoré nemali možnosť ho osobne poznať, o úžasnom človeku s milým úsmevom pre každého, ktorý miloval umenie, literatúru, hudbu, šport, hory a zvlášť – Slovenský národ.

Monika Bugáňová,

Vydavateľstvo Zachej.sk

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre