Prijmite pozvanie odkryť lásku nášho Pána

Ruženec – záchrana pre svet (recenzia)

Vo svojich rukách som už držal veľmi veľa kníh, ktoré boli – čo do počtu strán – rozsiahlejšie ako knižka, ktorá sa mi dostala do rúk pred niekoľkými dňami, a to knižka od Dominika Chmielewského Ruženec – záchrana pre svet. Aj keď sa počtom strán táto knižka nezaradila medzi najdlhšie, ktoré som prečítal, určite sa zaradila medzi tie, ktoré sa oplatí prečítať znova a znova. Dokonca si dovolím napísať, že som podobnú knižku nikdy nečítal.

Čo robí túto útlu knižku takou hodnotnou a zaujímavou? Na počudovanie, nie je to štylistická forma alebo ilustrácie, ktoré by dopĺňali text. Knižka Ruženec – záchrana pre svet, je zaujímavá a hodnotná vďaka svojmu obsahu a posolstvu, ktoré v sebe nesie. Autor v nej totiž nerozoberá modlitbu ruženca po historickej stránke, nepoukazuje na dôvody, pre ktoré by sme sa mali modliť modlitbu ruženca, a ani neoboznamuje čitateľov s rôznymi spôsobmi tejto modlitby. Autor akoby pomyselne vedie čitateľa modlitbou, modlí sa spolu s ním a svojimi hlbokými a krásnymi zamysleniami k jednotlivým tajomstvám posvätného ruženca otvára srdce čitateľa pre pôsobenie Božej lásky. Zároveň autor pozýva každého z nás, aby sme sa modlitbou posvätného ruženca zastavili v dnešnej uponáhľanej dobe a premýšľali nad tým, aký úžasný a milujúci je náš Pán.

Veď ako inak možno viac poznať milovaného človeka než tým, že s ním trávime náš čas? A presne aj to je dôvod, že modlitba posvätného ruženca je aktuálna a dôležitá aj v dnešnej dobe. Keď som sa modlieval ruženec, neraz som sa zamyslel nad vlastnými problémami, alebo chaos myšlienok v mojej hlave úplne odviedol pozornosť od tajomstva, ktoré som sa práve modlil. Vďaka myšlienkam otca Dominika sa pre mňa ruženec stal opäť živou modlitbou, vďaka ktorej môžem vidieť seba, svoj život a celý svet očami viery a nádeje, že nech sa deje čokoľvek, je tu Boh, ktorý nad všetkým vládne, a ja nemôžem urobiť lepšie rozhodnutie než to, že mu budem bezhranične dôverovať tak, ako mu dôverovala Mária.

Knižka Ruženec – záchrana pre svet sa nečíta ako obyčajná literatúra, od začiatku do konca. Každá veta, každé zamyslenie v sebe nesie hĺbku, ktorú možno poznávať len v modlitbe posvätného ruženca. Každé zamyslenie nám viac odkrýva lásku nášho Pána Ježiša Krista a pozýva nás, aby sme sa nechali milovať ním, pretože len jeho láska nám dáva silu a uschopňuje nás milovať napriek všetkým okolnostiam, ktoré nám to sťažujú.

Autor: Jozef Harvánek

Bibliografický popis: CHMIELEWSKI, D., 2021. Ruženec – Záchrana pre svet [Różaniec ratunkiem dla świata], Zachej.sk, 64 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8211-342-9.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre