Príbeh ženy, ktorá obrátila svojho manžela

Meno Alžbeta Leseurová je na Slovensku neznámym pojmom. Napriek tomu je fascinujúci životný príbeh tejto drobnej ženy hodný našej pozornosti práve teraz, uprostred všetkých svetových problémov. Je totiž svedectvom o nekonečnom Božom milosrdenstve a neuveriteľnej vytrvalosti v plnení Božej vôle, ktorú nezastaví nič – dokonca ani smrť. Posúďte sami…

Alžbeta Leseurová sa narodila 16. októbra 1866 ako Paulína Alžbeta Arrighiová do bohatej parížskej rodiny Arrighiovcov. Alžbeta bola najstaršia z piatich detí a v rodine dostala katolícku výchovu tak, ako všetky deti v tom čase. Už v ranom veku si začala viesť duchovný denník; prvý zachovaný záznam pochádza zo 14. novembra 1877. V máji 1879 prijala prvé sväté prijímanie a birmovku.

Vďaka priateľom sa Alžbeta v roku 1889 stretla s doktorom Félixom Leseurom. Zasnúbili sa 23. mája 1889 a 31. júla sa vzali. Po svadbe sa Alžbeta dozvedela o Félixovom ateizme: napriek tomu, že bol vychovaný v katolíckej rodine, vieru počas štúdia medicíny v Paríži nadobro opustil. Na konci leta v roku 1889 Alžbeta ochorela a trvalo niekoľko mesiacov, než sa jej vrátila sila. Po zvyšok života však bola chorľavá a trpela rôznymi zdravotnými ťažkosťami.

Napriek rozdielom vo viere sa Alžbeta a Félix ľúbili. V prvých rokoch manželstva cestovali: navštívili Rím, Nemecko a východnú Európu. Obaja radi čítali a Alžbeta študovala aj viaceré cudzie jazyky. Práve v tomto čase začal Félix publikovať rôzne proticirkevné články a stal sa verejne známym ateistom. V roku 1897 kvôli tomu Alžbeta celkom stratila vzťah s Bohom. O rok neskôr jej však Félix odporučil diela filozofa Renana. Alžbeta začala čítať jeho známu knihu Život Ježiša. Práve vďaka jej nedostatkom si uvedomila, aký poklad viera je, a jej duchovný život začal naberať obrátky. Všetko si začala zaznamenávať do duchovného denníka a vytrvalo sa začala modliť za obrátenie svojho manžela.

V roku 1907 sa jej zdravie začalo čoraz viac zhoršovať. Musela viesť sedavý spôsob života, pričom prijímala priateľov a návštevy už len vo svojom dome. V roku 1911 absolvovala operáciu a chemoterapiu kvôli tumoru. Na krátky čas sa jej uľavilo. Spolu s Félixom vtedy navštívila Lurdy, no už v júli 1913 zostala trvalo pripútaná na lôžko, pretože sa jej stav neustále zhoršoval. Alžbeta napokon zomrela 3. mája 1914.

Ešte predtým však Félixovi predpovedala, že sa po jej smrti obráti a stane dominikánskym kňazom. Félix ju nechápavo odbil. Keď však objavil jej denník a poslednú vôľu, zistil, že Alžbeta všetko svoje utrpenie obetovala za jeho obrátenie. Niečo sa v ňom pohlo. Vybral sa preto do Lúrd, kde chcel Alžbetin denník zničiť a začať nanovo. Po príchode do Lurdskej jaskynky sa však miesto toho v sekunde úplne obrátil. V roku 1923 sa stal dominikánskym kňazom, Alžbetin denník publikoval a po zvyšok života rozširoval úctu k tejto výnimočnej žene, ktorej bol Cirkvou pridelený titul Božia služobníčka.

Modlitba k Božej služobníčke Alžbete Leseurovej

Nebeský Otče, ty si obdaroval svoju dcéru Alžbetu Leseurovú výrečnosťou i tichosťou zároveň, a tak sa stala duchovným svetlom pre všetkých, ktorých stretla – veriacich i neveriacich. V každej duši s láskou hľadala bod, v ktorom bola táto duša ešte stále spojená s nekonečným Bohom. Vo svojom utrpení nachádzala zmysel a neustále sa vďaka nemu zjednocovala s Kristom, úplne sa zverujúc Božej prozreteľnosti.

Prosíme ťa, daj, aby nás Alžbetin príklad podnietil stále viac dôverovať tvojej láske. Chceme skutočne žiť slovami, ktoré Kristus vyriekol pri Poslednej večeri: „Milujte sa navzájom.“ S pokorou ťa prosíme, aby si tu na zemi oslávil svoju služobnicu Alžbetu Leseurovú podľa svojej svätej vôle. Na jej príhovor nám udeľ milosť, o ktorú ťa prosíme (uveďte svoju prosbu). Skrze Krista, nášho Pána. Amen.

Otče náš, Zdravasʼ, Mária, Sláva Otcu

Knihu Tajný denník Alžbety Leseurovej môžete získať na Zachej.sk.

Martina Bednáriková, Zachej.sk

Zdroj: elcause.org.

4.7 Užívateľ (17 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

1 Comment

  • ♥️

Komentáre