Prežite adoráciu naplno

Prvou novinkou roka 2021 vo vydavateľstve Zachej.sk je kniha obľúbeného autora Vinnyho Flynna s názvom 21 spôsobov adorácie. Prinášame vám úryvok z tejto praktickej príručky, ktorá vám pomôže prežívať adoráciu naplno.

Vyzuj si topánky!

Raz ráno po omši som zažil čosi, vďaka čomu som objavil nový spôsob, ako kedykoľvek začať adoráciu. Zatvoril som oči a snažil sa sústrediť svoju myseľ aj srdce na to, aby vstúpili do rozjímania pomocou kontemplatívnej modlitby, ktorú popíšem neskôr v pätnástej kapitole. Okamžite som cítil akúsi prekážku a vedel som, že mi je odmietnutý prístup do Kristovej prítomnosti. Prekvapený a zmätený som si pomyslel: „Čo sa deje?“ A ako odpoveď na svoju nevyslovenú otázku som v mysli počul: „Vyzuj si topánky!“

Slová v mojej mysli sprevádzal obraz Mojžiša, ktorý pristupuje k horiacemu kru a počuje, ako mu Pán prikazuje: „Zobuj si z nôh obuv, lebo miesto, na ktorom stojíš, je zem svätá!“ (Ex 3, 5)

Svätá zem. A aká zem je už len svätejšia než miesto, kde je Ježiš prítomný ako telo a krv, duša a božstvo, stále živý a slávny ako na nebesiach, a hoci nebesia neopustil, je tu s nami spolu s Otcom a Duchom Svätým, a celým nebeským spoločenstvom? (pozri aj 7 tajomstiev Eucharistie, Zachej 2018, druhú kapitolu)

Hej, asi by som sa mal vyzuť. Snažím sa vstúpiť do pravej podoby neba, pričom ma stále ťahajú k zemi pozemské záležitosti.

Tak čo sú vlastne tie naše topánky?

Všetko, čo nepochádza od Boha alebo ti môže brániť upriamovať celú tvoju pozornosť na neho, všetky temné veci, ktoré ti nedovolia uchopiť svetlo. Je toho veľa a každý deň sa to môže meniť: nevyznané hriechy či zotrvávanie v hriechu, prehnané túžby a závislosti, nevraživosť, neochota odpúšťať, zranenia, hnev, rozhorčenie, negatívne myslenie, negatívne postoje, pocity, predpojatosti a strach, úzkosť atď. atď. Niekedy nemám obuté len topánky, ale galoše nad kolená!

Tak ako sa vyzuješ?

Najprv si uvedom, čo sa chystáš urobiť. Si Mojžiš stojaci pred horiacim kríkom. Odvažuješ sa vstúpiť do pravej a živej prítomnosti samotného Boha tu a teraz. Hneď ako túto skutočnosť prijmeš, si uvedomíš, čo do nej nepatrí. Môžeš začať prosbou Boha o pomoc:

„Pane, pomôž mi zbaviť sa všetkého, čo nepochádza od teba, všetkého temného, všetkého hriešneho, všetkého, čo ťa uráža, všetkého, čo mi môže brániť v zjednotení sa s tebou.“

Neexistuje na to nijaká konkrétna formulácia. Vyjadri sa akýmikoľvek slovami, ktoré ti prídu na um, alebo mlč a sústreď sa na svoje myšlienky, prípadne si predstav, ako sa zbavuješ všetkého, čo do tohto okamihu nepatrí. Ja niekedy len chvíľku zhlboka dýcham. Keď sa nadychujem, myslím si: „Príď, Pane Ježišu“, a keď vydychujem: „Osloboď ma“, pričom si predstavujem, ako zo mňa s každým výdychom čosi opadáva, vytlačené silou Krista.

Ak by si chcel mať poruke zopár úvodných slov modlitieb, tu ich máš niekoľko, aby si mal ako začať:

„Pane, kajám sa za…“

„Pane, chcem sa vzdať…“

„Pane, osloboď ma od…“

Alebo jedna z mojich obľúbených:

„Mária, príď a zameť moju myseľ aj srdce, aby som s tebou mohol vstúpiť do Ježišovho srdca.“

Úryvok pochádza z knihy 21 spôsobov adorácie od Vinnyho Flynna, ktorú môžete získať so zľavou 20 % až do 19.1.2021:

Martina Bednáriková, Zachej.sk

0 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre