Prečo som katolík

Recenzia na knihu: 40 dôvodov, prečo som katolík (Peter Kreeft)

Hneď na úvod sa priznám, že nemám veľmi rád návody na úspech so  7, 10, 20… bodmi, ktorých sa treba držať, aby sme boli úspešní. Preto aj kniha Petra Kreefta 40 dôvodov, prečo som katolík ma trochu odrádzala. Navyše som z nej cítil istú vôňu elitárstva, že len my katolíci máme návod na „úspech“ v duchovnom živote. Potom som však knihu otvoril a začal čítať.

Autor uvádza dôvody, ktoré sú jeho subjektívnym vnímaním viery, ktorú prijal na základe svojich skúseností ako konvertita z protestantizmu. Možno i preto citlivo vníma mnohé poklady, ktoré objavil až ako člen Katolíckej Cirkvi. Je to istým pozvaním i pre nás čitateľov, aby sme sa hlbšie zamysleli nad svojou vierou a jej prežívaním nielen vo vzťahu k Bohu, ale aj k Cirkvi, jeho neveste, ktorá nám prináša práve poklad prítomnosti živého Boha.

Peter Kreeft jasne poukazuje na to, že učenie Katolíckej Cirkvi vychádza z biblickej náuky, priamo z Božieho slova. Poukazuje na apoštolskú postupnosť od Krista, cez jeho najbližších nasledovníkov až po biskupov a kňazov, ktorým Kristus odovzdal svoju moc. Týmto dokumentuje i neomylnosť Katolíckej Cirkvi vo veciach viery a náuky ako i to, že Cirkev sa nikdy neodklonila od Kristovho učenia počas celých stáročí. Ďalším nesporným darom Ježiša svojej Cirkvi je dar odpúšťania hriechov. Všetky tieto dôvody sú príliš závažnými, aby sme ostali chladnými a nereflektovali na ne.

Autor sa nebojí ani odvážnej argumentácie v prospech očistca, ktorý ako jediná vyznáva Katolícka Cirkev. Aj keď sa v Biblii priamo nespomína (ako mu to vyčíta jeho vlastný otec protestant), Kreeft nachádza biblické citáty a logické dôkazy v prospech jeho existencie.

Zaujímavou kapitolou je tá o vlastnostiach Cirkvi, ktorá nám hovorí, že napriek všetkému Cirkev zostáva jedna, apoštolská, univerzálna a svätá. Napriek mnohým hriešnikom ju tvorí aj nespočetné množstvo svätcov. Aj napriek mnohým chybám, ktorých sa dopustila, stále je ochrankyňou najslabších a bezbranných. Ako píše autor, existuje nespočetné množstvo dôvodov, prečo patriť do Božej Cirkvi.

Po prečítaní knihy 40 dôvodov, prečo som katolík,  už viac chápem Kreefta. Nie je tu snaha povyšovať sa nad niekoho, ide skôr o objavovanie neskutočných darov, ktoré sám Ježiš zanechal svojej Cirkvi. V dnešnej dobe, keď mnohí sa odvracajú práve od Cirkvi hovoria známe „Boh áno, ale Cirkev nie“, môže byť práve toto dielo veľmi prínosné pre každého, kto sa túži vrátiť, ale aj pre tých, ktorí si neuvedomujú, aké dary im sprostredkuje práve Katolícka Cirkev.

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: KREEFT, P. 2019. 40 dôvodov prečo som katolík [Forty Reasons I Am a Catholic], Košice: Zachej.sk, 128 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8211-075-6.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre