Praktický sprievodca životom pre každého z nás

Krok za krokom k svätosti s Františkom Saleským (recenzia)

Deň 24. január je pre mňa i pre celú saleziánsku rodinu a mnohých sympatizantov veľmi významný sviatok, ktorý sa oslavuje v nejednom kostolíku či chráme. Práve v tento deň má totižto sviatok sv. František Saleský, po ktorom je pomenovaná rehoľa saleziánov. Svätý František, ženevský biskup, učiteľ Cirkvi a patrón novinárov, sa narodil do šľachtickej rodiny v roku 1567 pri Annecy na zámku v Sales. Počas svojho dospievania sa neustále vzdelával, stával sa múdrejším a nezaostával ani v duchovnom rozvíjaní. Vďaka výborným teologickým znalostiam už v roku 1593 prijal kňazské svätenie a vydal sa na dlhú cestu k Bohu.

Kniha Krok za krokom k svätosti s Františkom Saleským je zbierkou rozličných úryvkov z listov sv. Františka Saleského. Samotný obsah knihy je členený na 5 väčších tematických častí, ktoré obsahujú viacero kapitol, pričom jedna kapitola predstavuje jeden úryvok z listu. To poskytuje aj príležitosť zvoliť si rôznu časť knihy, o ktorej by sme sa chceli viac dozvedieť. Možnosť výberu máme z povinností voči Bohu, blížnym, sebe, o nábožnostiach a hlavných cvičeniach zbožnosti, ale i z úvah o hlavných sviatkoch v roku.

V knihe je zachytené neskutočne veľké bohatstvo poznatkov, skúseností, odpovedí, ale najmä praktických rád pre život každého jedného z nás. Ponúka široké rozpätie tém, ktoré tu ani nie je možné zhrnúť, lebo ich je ozaj veľa a každý si nájde to svoje. Či už sa chceme viac odovzdať Bohu, naučiť sa milovať aj tých, ktorí nám ublížili, cvičiť sa v rozjímaní a rušivých myšlienkach alebo uvažovať o hlavných sviatkoch v roku…

Táto kniha má síce niečo cez 400 strán, ale vzhľadom k veľkému množstvu kapitol sa ľahšie číta, pretože úryvky nie sú dlhé, a to hodnotím ako značné pozitívum knihy. Možno si tak prečítať len určitú pasáž a ďalší deň začať zase inú. Keďže listy písal teológ, častokrát som si musela niektoré úryvky prečítať viackrát, aby som lepšie pochopila, čo tým chcel autor povedať. Určite však odporúčam túto knihu každému, pretože je tu z každého rožka troška. Ktokoľvek si tu nájde nejednu tému, ktorá ho zaujme. Kniha veľmi dobre pomôže aj v rozjímaní kedykoľvek počas dňa, keď sa chcete na chvíľu zastaviť. Verím, že vďaka počtu strán sa táto kniha stane rovnako ako pre mňa i pre vás sprievodcom počas každého dňa a budete sa k nej pravidelne vracať v rôznych životných situáciách, na ktoré budete aktuálne hľadať odpoveď.

Autorka recenzie: Natália Rimárová

Bibliografický popis: SALESKÝ, F., 2022. Krok za krokom k svätosti s Františkom Saleským [Practical Piety Set Forth by St. Francis of Sales: Bishop and Prince of Geneva], Košice: Zachej.sk, 416 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-386-3.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre