Pozrime sa na seba Božími očami

Kristoterapia (recenzia)

Identita. To je kľučové slovo ďalšej z kníh poľského saleziána Dominika Chmielewského. Autor veľmi citlivo rozvíja tému uzdravenia v Kristovi (preto názov knihy Kristoterapia) práve na základoch našej identity.

Vo veľa knihách, ktoré čítam, sa vraciam k niektorým statiam, aby som si ich vychutnal nanovo, zašiel viac do hĺbky. Túto tenkú knihu som prečítal celú dvakrát. Práve pri opätovnom prelúskaní som si naplno mohol uvedomiť ako všetko krásne do seba zapadá. Poďme si teda porozprávať veľký Boží príbeh, v ktorom máme hlavné miesto v Otcovom pláne.

V úvode autor presne vykresľuje dnešnú realitu. Deti bez otcov, mladí na internete, generácia žijúca v útlaku zlého, všetci sme akoby stratení a hľadáme vlastné miesto. Mnohí veriaci prichádzajú za kňazmi (čo je vlastná skúsenosť autora), aby im navrátili radosť. Čo sa stalo zle?

A tu prichádza naše slovo z úvodu – nepoznáme svoju vlastnú identitu. Súťažíme s inými, snažíme sa urobiť lepšími ako sme, podceňujeme sa. Prečo? Pretože sa nevidíme očami nášho nebeského Otca. Vidíme seba pokrivene, lebo sa nevidíme tak, ako nás vidí Boh. To je veľmi dôležitý záver.

A ako nás vidí Boh, ktorý nás stvoril?

Sme jeho milované deti. Milované dcéry, milovaní synovia. Máme kráľovskú, kňazskú a prorockú hodnosť. Tento nezaslúžený dar sme dostali vo svätom krste. To je pravda o nás samých. Mnohí sme však zabudli na svoj vlastný krst a pod nánosmi hriechov aj na svoju nekonečnú hodnotu, ktorú máme pre nebeského Otca. Dominik Chmielewski používa klasický obraz nádherných šiat – v krste sme dostali tie najkrajšie šaty, ktoré sú len zašpinené, ale môžu znova nadobudnúť svoju pôvodnú krásu. To je ďalšia dobrá správa.

A ako si očistiť šaty?

Treba sa obrátiť na Otca s dôverou. On poslal svojho Syna, preto už nie je odsúdenie pre tých, ktorí v neho veria a s dôverou sa k nemu obrátia. Ako hovorí svätý Pavol, v Kristovi sme novým stvorením.

Autor nás preto povzbudzuje, aby sme prijali všetko požehnanie v Kristovi, aby sme žili svoju dôstojnosť, a tak budeme vedieť odolávať zlému, lebo seba samých budeme vidieť očami Otca. A každý, kto prežije toto obrátenie a obnovu, dostáva pozvanie – zjavovať atmosféru neba, zjavovať Božiu lásku pre všetkých.

Musím povedať, že druhé prečítanie Kristoterapie som si naozaj užil. Verím, že každý, kto ju vezme do rúk, naplno precíti Otcovo volanie k slobode Božích detí cez Kristovu uzdravujúcu lásku.    

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: CHMIELEWSKI, D., 2022. Kristoterapia [Chrystoterapia], Košice: Zachej.sk, 112 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-433-4.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre