Postavme Boha na prvé miesto v našich životoch

Pôstny navigátor (recenzia)

Kniha Pôstny navigátor obsahuje päťdesiat rozjímaní na každý deň Pôstneho obdobia, začínajúc prvým dňom pôstu – Popolcovou stredou. Okrem zamyslení na pôstne dni obsahuje kniha i rozjímanie na dve výnimočné slávnosti, ktoré pripadajú na toto obdobie, a to slávnosť svätého Jozefaslávnosť Zvestovania Pána, ktoré sú až na konci knihy.

Dielo je rozdelené na týždne a menšie podkapitoly tvoria jednotlivé dni. Denné zamyslenia nie sú veľmi stručné, aj preto je potrebné venovať čítaniu viac času, čo je však pre čitateľa v tejto uponáhľanej dobe veľkým prínosom. Text na daný deň je utvorený z Bossuetových duchovných spisov, pričom námety čerpá najmä zo Svätého písma. Autor kladie dôraz na to, že žijeme pozemským svetom a niekedy sa málo sústredíme na cestu, ktorou máme kráčať k Bohu, i na Boha samotného. Domnieva sa, že starosti tohto sveta nás natoľko zamestnávajú, že im dávame prednosť i pred Pánom Bohom. Je dôležité, aby sme sa na ceste za večnosťou hlavne pripodobňovali Ježišovi v skutkoch telesného či duchovného milosrdenstva voči iným ľuďom.

V jeho rozjímaniach môžeme teda nájsť užitočné rady v zhode s evanjeliom či príklady prorokov, ktorí vo svojej dobe vydávali dobré svedectvo. Pri denných zamysleniach cítiť povzbudenie, aby sme sa nebáli, pretože sa len vraciame do otcovského domu, ktorý má byť náš cieľ. Aj keď nás často na tejto ceste postretne strach, je treba, aby sme sa pozerali stále práve na tento cieľ pred nami. Udáva nám krásny príklad o Ježišovi Kristovi, keď sa pýta: ,,Odišiel by Ježiš zo sveta, keby v ňom bolo dobré zostať?“

Autor rozjímaní, ktoré sú zozbierané v tejto knihe, bol biskupom a žil v 17. storočí. No aj napriek dobe, ktorá odvtedy prešla, nemôžem tvrdiť, že by jeho zamyslenia boli staromódne či neaktuálne. Naopak, pri čítaní týchto nadčasových rozjímaní nadobúda čitateľ pocit, že sú písané presne pre súčasné dni a problémy, ktorými žije.

Autor recenzie: Zuzana Lukáčová

Bibliografický popis: BOSSUET, J.-B., 2022. Pôstny navigátor [Meditations for Lent], Zachej.sk, 192 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-443-3.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre