Pôst môže byť začiatkom nového spôsobu života, ktorého hlavnou črtou je POKOJ. Chceš sa presvedčiť?

Predstavujeme novú knihu Bezstarostný pôst, ktorá je odpoveďou na  naliehavú otázku: Ako nájsť pokoj v Kristovi za 40 dní?

Veľmi zvláštny názov: Bezstarostný pôst. Nie je to nejaký preklep? Pôst má byť predsa o sebazapieraní, zriekaní sa, obetách, modlitbách a nie o bezstarostnej pohode!

Áno, toto je pravdepodobne myšlienka, ktorá prebehne hlavou väčšine ľudí, ktorých zaujme názov novej knihy z vydavateľstva Zachej.sk. Ale ubezpečujem vás, hoci „preklep“  sa pri našej práci často snaží zamotať do textov, tentokrát sa mu to nepodarilo. Ponúkame vám knihu na pôstne obdobie, ktorá vám deň po dni môže priniesť skutočný pokoj; pokoj v Kristovi, ktorý vo vás zanechá trvalú duchovnú zmenu.

Bezstarostný pôst

 Je takéto niečo vôbec možné? Je to overené?

Áno je. Sám na sebe to odskúšal autor tejto knihy Gary Zimak, takže „návod na zmenu“ máme priamo z prvej ruky. Nechám teda samotného autora, aby predstavil seba i svoju knihu, ktorá už zmenila život mnohým ľuďom:

„Dovoľte mi vysvetliť, prečo si myslím, že ‚Koniec‘ je dokonalý názov pre úvod tejto knihy… No najskôr vám niečo vysvetlím.

Celé roky som sa v Pôstnom období niečoho vzdával a stavím sa, že aj vy. Ale koľko tých vecí mi zmenilo život a priviedlo ma bližšie k Bohu? Myslím si, že nie veľa. Jednou z mojou obľúbených pôstnych ‚obiet‘ bolo vzdanie sa sladkostí, ale počas tých 40 dní som skôr sníval o koláčoch a sladkostiach než myslel na Pána. A keď prišla Veľkonočná nedeľa, napchával som sa dobrotami… a takto som to robil aj celý nasledujúci rok. Pôstne obdobie mi neprinieslo pozitívnu, trvalú duchovnú zmenu.

Vzdanie sa sladkostí, alkoholu alebo sociálnych sietí počas Pôstneho obdobia môžete určite obetovať ako utrpenie. Pán si to môže použiť pre vaše dobro. Je však diskutabilné, či tieto praktiky prinesú vo vašom živote trvalú zmenu. Vzdať sa sladkostí na sedem týždňov mi z dlhodobého hľadiska nepomohlo a myslím, že to nepomôže ani vám. Čo teda môžeme urobiť?

Existuje veľa nerestí alebo zlozvykov, ktoré nám bránia priblížiť sa k Bohu. Jeden z nich veľmi dobre poznám – sú to obavy. Nie je tajomstvom, že takmer celý život zápasím s úzkosťami. Celé desaťročia mi to spôsobovalo problémy. Panické záchvaty, búšenie srdca, tráviace problémy – to všetko som mal! Pokoj som našiel až vtedy, keď som sa stretol s Ježišom Kristom a odovzdal mu svoj život. Môžem vás uistiť, že bezstarostný život je možný, ale nedokážete ho dosiahnuť sami.

Chcem, aby ste vy boli bez starostí (1 Kor 7, 32). Svätý Pavol tieto slová napísal z vnuknutia Ducha Svätého. Preto sú jeho slová posolstvom priamo od Boha. Ak nás chce Boh oslobodiť od starostí, musí byť možné prestať sa trápiť! Ja sám som živým dôkazom, že je to možné. Ak sa viem prestať trápiť ja, dokážete to aj vy.

 Musím vám o sebe prezradiť ešte pár vecí. Nie som terapeut, poradca ani psychológ. Nemôžem vám ponúknuť profesionálne rady o tom, ako prekonať úzkosť. Môžem vám však ponúknuť príbeh o tom, ako mi Ježiš Kristus zmenil život. S jeho pomocou som pokojnejší než kedykoľvek predtým. A o tomto chcem svedčiť – ako mi Ježiš pomohol, aby som zvíťazil nad starosťami.

Čo môžete stratiť? Nič. Môžete len získať. Počas Pôstneho obdobia skúste čítať denné zamyslenia, ktoré som napísal v knihe Bezstarostný pôst a uvidíte, čo sa stane. Hoci vás osobne nepoznám, poznám Pána. Keď s ním budete v kontakte, udejú sa veľké veci.

Cesta, na ktorú sa práve vyberáte, priamo súvisí s tým, že zažijete ‚koniec‘ – zavriete dvere svojej minulosti. Každému novému začiatku predchádza isté zakončenie. Ste pozvaní ukončiť svoj starý život plný starostí. Vstúpte do nového života plného pokoja so svojím sprievodcom Ježišom. Modlím sa, aby ste sa stále radovali z Kristovho pokoja – nielen počas tohto Pôstneho obdobia, ale aj po zvyšok vášho života.“

 

Tak čo, našli ste sa aspoň trošku v spôsobe prežívania pôstu a s vnútornými zápasmi Garyho Zimaka pred tým, ako mu Ježiš Kristus zmenil život? Chcete, aby sa vaše zlozvyky a starosti stali navždy minulosťou a aj vo vašom živote sa udiali veľké veci? Je to možné: siahnite po knihe Bezstarostný pôst a počas pôstneho obdobia spolu s ním čítajte Písmo, uvažujte a modlite sa. Gary Zimak rád prejde túto cestu premeny opäť s každým jedným z vás.

  „Včerajšok je preč, zajtrajšok ešte neprišiel. Máme len dnešok. Začnime.“

Svätá Matka Tereza z Kalkaty

Monika Bugáňová, vydavateľstvo Zachej.sk

 

Bezstarostný pôst

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre