Pomôžte sestrám pomáhať

Vincentská rodina organizuje celoslovenskú verejnú zbierku Boj proti hladu na pomoc chudobným na Haiti, Hondurase, Albánsku, Rusku, Ukrajine a na Slovensku. Pri tejto príležitosti vám prinášame svedectvá dvoch rehoľných sestier, ktoré pracujú ako misionárky – sestra Kaja v Rusku a sestra Fabiána v Albánsku. Zapojte sa do tejto zbierky aj vy a pomôžte sestrám pomáhať!

Sestra Kaja, Rusko

Volám sa sestra Kaja a pochádzam z Vrbového. V Rusku pôsobím 15 rokov…. Chcela som napísať už 15 rokov, ale neviem… Je to veľa, alebo málo?

Misia v Rusku sa stala mojím životným štýlom, mojím životom. Bola som povolaná žiť v tejto krajine. Najskôr som 10 rokov pôsobila v meste na Urale – v Nižnom Tagile. Zo začiatku ma prekvapovalo veľa vecí, ktoré sa mi teraz zdajú samozrejmé: je divné zdraviť sa s ľuďmi vo výťahu, niektoré obiehanie áut na cestách (a teraz už aj ja)… Komunita veriacich je tam veľmi maličká a bojazlivá – to vychádza z historického pozadia a prenasledovania v čase komunizmu.

Veľa vecí sa mi však páčilo: cítila som sa akosi slobodnejšie v realizácii a experimentovaní pri nových službách a stretnutiach… Páčilo sa mi, že môžeme byť naozaj s tými, ktorí sú celkom opustení, zabudnutí spoločnosťou. Často sa nám divili, prečo pracujeme s chorými na tuberkulózu. Nám to prinášalo veľkú radosť a naplnenie. A chorým úľavu a pomoc. Misia v Rusku je svedectvo Cirkvi, prítomnej medzi najchudobnejšími.

Už 5. rok žijem v Omsku. Je to  mesto s vyše miliónom obyvateľov a preto aj možností ako pomôcť  je viac. Je rozbehnutá služba Katolíckej charity a my pomáhame v projekte medicínskej a sociálnej pomoci bezdomovcom, tiež v sociálnej jedálni a v dvoch farnostiach Omska.

Prečo pomáhať misiám? Je to predovšetkým prejav viery a solidarity našej Cirkvi. Tí, ktorí majú viac, delia sa s tými, ktorí majú menej, no pritom sú spojení v jednom tele Kristovom. Určite by sme nemohli pomáhať toľkým ľuďom, keby ste vy nepomáhali nám! To je isté! A my sa zasa pravidelne modlíme za našich dobrodincov. V tom vidím obrovské bohatstvo a univerzalitu Cirkvi. U Boha nie sú hranice, ani karantény, Boh bojuje za človeka, za jeho spásu!

Vďaka za každú pomoc, cez ktorú môžeme ľuďom svedčiť, že Boh na nich nezabudol. Vďaka za každé euro, za ktoré môžeme kúpiť chlieb hladnému, uvariť obed sociálne odkázaným. Boh Vám žehnaj!

Kaja Hečková DKL

Sestra Fabiána, Albánsko

Na misiách pôsobím už siedmy rok. Moja cesta na misie bola zvláštna, nečakaná. Keď ma provinciálna sestra oslovila, pôsobila som druhý rok v Kolégiu svätého Cyrila a Metoda v Ríme. V prvom momente som si myslela, že sa asi pomýlila. Vtedy som ešte nevedela, či mám povolanie na misie. Týmto oslovením sa začal vo mne vnútorný boj. Nevedela som, čo je Božia vôľa.

Nie som typ, ktorý sa rýchlo učí jazyky. Vedela som, že to bude ťažké. Jedna vec mi pomohla rozhodnúť sa: poslušnosť a láska. Uvedomovala som si: ak pôjdem s poslušnosťou, budem mať Božie požehnanie. Ak si však nezvyknem, alebo prídu iné neprekonateľné problémy, tak je to znamenie, že mám zmeniť smer.

Problémy prichádzali, ale nie neprekonateľné. S Božou pomocou kráčame v ústrety ľuďom, ktorých nám posiela. Teraz, keď sa spätne pozerám, vnímam, že každý človek zanecháva na mieste, kde žije, nejakú stopu. Stopu, ktorá je originálna a jedinečná – presne ako on sám.

Čo ma najviac prekvapilo na tejto krajine? Vzdialenosti – niektorí ľudia žijú na miestach, kde sa auto nedostane. Taktiež ekonomická situácia. Mnohí nemajú na základné potraviny. Nezamestnanosť, ktorá ich núti živoriť. Rôzne tradície, ktoré sú pre nás nepochopiteľné, oni to však berú ako zákon.

Prečo by ľudia na Slovensku mali podporiť Boj proti hladu? My na Slovensku tiež nevieme, či a kedy aj náš štát bude potrebovať práve takúto pomoc. Tým, že pomáhame iným ľuďom, zvolávanie Božie požehnanie aj na seba, na našu prácu a na ľudí, s ktorými žijeme.

Na Slovensku máme dostatok organizácií, ktoré sa starajú o chudobných. Sú však krajiny, kde takéto organizácie chýbajú. Modlime sa, aby sme boli vnímaví na potreby iných ľudí, aj v našom okolí, kde žijeme. Aby sme nestratili citlivosť pre trpiacich a opustených ľudí, zvlášť v tejto ťažkej situácie koronakrízy.

Fabiána Angušová SMVS

Viac o zbierke Boj proti hladu, ktorá prebieha od 1.6.2021 do 30.4.2022, nájdete na www.bojprotihladu.sk.

3.5 Užívateľ (10 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

1 Comment

  • VDAKA za pomoc chudobnym…

Komentáre