Pomôžme núdznym dôchodcom na Ukrajine

Vincentská rodina organizuje celoslovenskú verejnú zbierku s názvom Boj proti hladu na pomoc chudobným na Haiti, Hondurase, Albánsku, Rusku, Ukrajine a na Slovensku. Pri tejto príležitosti vám prinášame svedectvo sestry Janiny, ktorá vám priblíži svoju misijnú prácu na Ukrajine.

Osamelí starší ľudia, ktorým slúžime, boli vychovaní v komunistickom režime. Po jeho rozpade stratili všetko a nemali silu a schopnosť znovu vstať. Často sa cítia nepotrební pre spoločnosť, aj pre svojich príbuzných. Ich deti si založili vlastné rodiny a niektorí bývajú ďaleko v Rusku. Vtedy sa to považovalo za dobrú perspektívu, no dnes je to veľmi ďaleko, aby prišli za svojimi príbuznými.

Od začiatku pandémie sa stav samotných ľudí výrazne zhoršil, nemajú fyzické a materiálne možnosti ísť do obchodu sami. Všetko zdraželo a minimálny dôchodok zostáva na úrovni 53 Euro.

Marián (86 r.) a Raisa (86 r.) už dva roky neopúšťajú byt na druhom poschodí. V byte nemajú plyn, vodu ani kúpeľňu. Pár nemal deti. Marián pracoval ako pozorovateľ, Raisa pracovala ako zdravotníčka 40 rokov a dnes poberá minimálny dôchodok. Z dôvodu choroby a veku nie sú schopní sami si ani uvariť obed.

Nina už 15 rokov neopustila prah svojho domova, bojí sa svojich príbuzných (kvôli psychike), je postihnutá s poruchami pohybového aparátu. To, že bola veľa rokov sama, ovplyvnilo aj jej duševné zdravie.

Lisa leží takmer 10 rokov, má syna alkoholika, chodí iba na toaletu, nedokáže sama variť a na zohriatie potrebuje pomoc svojho syna, ktorú nie vždy môže dostať.

K týmto ľuďom prichádzame nielen s teplým obedom, ale aj s lekárskou starostlivosťou, rozhovorom, milým prístupom – a to aj napriek zlým podmienkam. Ide o ľudí, ktorí nemôžu dostať sociálnu pomoc od mesta, pretože nie sú osamotení, lebo oficiálne majú niekoho blízkeho. V kresťanskom duchu sa im snažíme pomáhať predovšetkým preto, aby mohli dôstojne prežiť svoju starobu.

Ďakujeme Bohu, že existujú ľudia, ktorí sa snažia pomáhať. Naďalej prosíme Nebeského Otecka, aby podporoval náš projekt. Ďakujeme tiež všetkým dobrodincom, nech milosrdný Boh odmení vaše úsilie stonásobne.

sestra Janina, Dcéra kresťanskej lásky

Viac o zbierke Boj proti hladu nájdete na www.bojprotihladu.sk.

3.3 Užívateľ (3 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre